Anlayarak Hızlı Okuma

Hızlı okuma tekniğinde temel amaç bir metni anlayarak en kısa zamanda okumaktır.

Bunun için gözün okuma hızı ile beynin anlama hızın birbirine yaklaştırılarak dikkat ve konsantrasyonun artırılması hedeflenir.

Yaşadığımız teknoloji çağında bilgi bir taraftan inanılmaz bir hızla dünyanın dört bir tarafına yayılırken, insanlar da bilginin bu baş döndürücü hızına yetişmek, ihtiyacı olan bilgiyi en kısa ve en basit şekilde ulaşabilmek için yeni yollar arıyor.

Daha ilk okula başlamadan küçücük çoçuklar çizgi filimlerden ve ellerindeki tabletlerden farkına varmadan harfleri hatta yazı yazmayı bile öğreniyorlar. Eskiden sene sonuna doğru okuma ve yazmayı sökerken şimdilerde ilk okul öğretmenlerimiz de ister istemez kendilerini bu hıza ayak uydurmak zorunda hissedip nerdeyse sene ortasında çocuklarımıza okuma ve yazmaya geçiriebiliyorlar. Bu arada çağın yeni sorunları olan dikkat dağınıklılığı ve hiper aktiflik bazı çocukların okuma yazmada geri kalmalarına, kitap okumakta isteksiz davranmalarına yol açmakta. Zamanında çözülemeyen bu problemler, lise ve üniversite çağlarında daha da büyüyerek hızlı okuyamama, uzun paragrafları anlayamama, sınavlarda zamanı yetiştirememe gibi yeni sorunlara yol açıyor. Bu sorunlar bir şekilde aşılsa bile, iş hayatına geçildiğinde bu kez de okunması gereken sayfalarca raporlar, dökümanlar, e-postalar zamanımızı alıp götürüyor. Kısacası hızlı okuma teknikleri hayatımzın her alanında bir ihtiyaç olarak kendisini hissettiriyor.

Biz de “Koru Koçluk” olarak anlayarak hızlı okuma becerisilerini kişisel gelişimin bir parçası olarak görüyoruz. Okullarda, dersanelerde, derneklerde, oda ve sendikalarda hedef kitlenin ihtiyacına yönelik olarak devam ettiğimiz hızlı okuma seminerleri ile zamanınızı daha verimli kullanabilecek, okuduklarınızı tekrar tekrar bakmak zorunda kalmayacaksınız…

Randevu Alın

Sizinle yapacağımız ilk görüşme gününü belirlemek için lütfen iletişim bilgilerinizi paylaşınız.

Send message