Dikkat Eksikliği

Günümüz çocuklarda çok sık görülen dikkat eksikliği sorunu uzmanlarca hiperaktivite bozukluğu ile birlikte değerlendirilmektedir.

Çocukalrda öğrenmenin önündeki en büyük engellerden biri olarak görülen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), çocukların yanında gençlerde ve yetişkinlerde de çeşitli şekillerde görülebilmektedir.

Dikkat Eksikliği tanısı konulan çocuklar genellikle hayalperestlik eğilimindedirler, dikkatleri dağınıktır ve basit hatalar yaparlar, sürekli bir şeylerini kaybederler, düzensiz ve dağınıktırlar, sabit bir şekilde bir süre oturup ders dinleyemezler ya da ders çalışamazlar, akılları sürekli başka şeylerdedir, kendileria ait bir dünyaları ve değerleri vardır.

Esas itibariyle psikiyatrik bir problem olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu her zaman ilaç tedavisi ya da psikoterapi gerektirmeyebilir. Bu durumda çocuk ve aile için devreye “Koçluk Hizmeti” girmektedir.

Çocukların yetişmelerinde birinci rolü anne babalar aldığı için öncelikle anne babaların koçluk desteğine ihtiyaçları bulunmaktadır. Çünkü anne babanın davranışları ve çocuğa sunduğu ortam çocuğun dikkat dağınıklığını artırabileceği gibi onun azalmasına da yardım eder. Bu bakımdan dikkat dağınıklığı yaşayan çocukların öncelikle anne babalarının bir koçluk desteği almalarında fayda vardır.

Çocuklara yönelik ise öncelikle çocuğun sosyal ilişkilerinin geliştirilmesi, özgüveninin artırlması, bağımsız davranabilme gücünün kazandırılabilmesi, olumsuz davranışlarının azaltılması amaçlanmaktadır. Bu sorunlar kalktığında çocuk hayal dünyasından çıkıp gerçek dünyayı tanıyabilecektir. Dikkat dağınıklığının üstesinden gelmeden çocuktan düzenli ders çalışmasını ve başarıya ulaşmasını beklemek pek mümkün değildir.

Randevu Alın

Sizinle yapacağımız ilk görüşme gününü belirlemek için lütfen iletişim bilgilerinizi paylaşınız.

Send message