Etkili Anne Babalık

Dünyaya gözünü açtığı andan itibaren insanoğlunun ilk öğretmeni, önce annesi sonra da babasıdır. Çocuk anne ve babanın duygularından ve davranışlarından etkilenerek hayatı anlamaya başlar. Büyüdükçe hiç farkına varmadan onları örnek alır, onlar gibi düşünür, onlar gibi konuşur, onlar gibi davranır.

Anne baba için çocuğun yetiştirilmesi adeta çamurdan bir heykel yapmak gibidir. Bilgi, tecrübe ve beceri ister…

Çocuğun ilk öğretmeni anne ve babası olmasına rağmen kimse anne ve babalık için bir eğitim almayı düşünmez. Çünkü herkes kendi anne ve babasından öğrenmiştir çocuğun nasıl yetiştirileceğini..

Amerikalı psikolog Dr Thomas Gordon bunun adını koymuş ve 1962 yılında “Etkili Anne-Baba Eğitimi” (Parent Effectiveness Training) adında bir kavram geliştirmiş.

Gerçekten de neredeyse her şeyin bir eğitimi ve öğrenme usulü varken, anne babalık gibi, hayatın en önemli görevi için bir eğitim yoktur. Oysa ki anne ve babalık bu hayattaki en önemli ve doğal görevimizdir.

Herkes anne babasından ne gördüyse çocukalarına da o şekilde anne babalık yapmaya çalışıyor. Fakat zaman ve değer yargıları değiştikçe çocuklara yetişemiyor, onların istekleri ve sorunları karşısında yetersiz kalıyoruz.

Koru Koçluk ” Etkili Anne Baba Eğitimi” ile anne babalara yeni ufuklar açıyor, onlara yol arkadaşlığı yapıyor…

Randevu Alın

Sizinle yapacağımız ilk görüşme gününü belirlemek için lütfen iletişim bilgilerinizi paylaşınız.

Send message