Duygusal Özgürleşme Tekniği

(Emotional Freedom Techniques – EFT)

Heyecan, sıkıntı, takıntı, korku ve endişe gibi travmatik hallerden bir an önce kurtulmak istiyorsanız EFT’yi öğrenerek fiziksel ve ruhsal anlamda özgürleşebilirsiniz.

EFT, travmatik durumlarda akupunktur noktalarına hafifçe vurarak vücudun enerji alanını düzenlemeyi amaçlayan bir tekniktir.

Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT), psikolojik problemlerin üstesinden gelmek için kullanılan alternatif bir psikoterapi yöntemidir. Travmatik anlarda akupunktur noktalarına hafifçe vurarak vücudun enerji alanını düzenlemeyi amaçlar.

Bedenimiz bir enerji döngüsü içinde yaşamaktadır ve bir saat gibi işlemektedir. Günlük hayatımızda bile bu enerjiyi hisseder bazı kişilerden olumlu enerji alamadığımızı söyleriz.

Heyecan, sıkıntı, takıntı, korku ve endişe gibi travmatik haller vücudumuzdaki enerji akımını olumsuz yönde etkiler. Enerji akımı, bedenimizde kanallar halinde dağılır ve belirli kavşak noktalarında buluşurak tüm organlarımıza dağılır. Enerji eğer kesintisiz ve düzgün bir şekilde akıyorsa kendimizi daha güvende ve dinç hissederiz. Adeta bir şeyin bizi çepeçevre kuşatıp koruduğunu hissederiz. Bizi ayakta tutan bu şey aslında vücudumuzun enerjisidir.

Travmatik haller, bastırılmış duygular, negatif düşünceler bedenin enerji kanallarını tıkar ve enerjinin bazı noktalara ulaşmasını engeller. Duygusal Özgürleşme Teknikleri ile önce olumsuz duyguya odaklanarak farkındalığımızı sağlarız. Şuur altındaki bu olumsuz duyguyu yüzeye çıkardıktan sonra, enerji kanallarımızın uç noktalarına (tapping points) kısa vuruşlar yaparak enerji kanallarındaki aksamaları düzene sokarız. Enerji akışı düzelince olumsuz duygular da zamanla ortadan kalkar.

Günümüzde Duygusal Özgürleşme Teknikleri aşağıda örnekleri verilen bir çok alanda kullanılmaktadır.

  • Takıntılı hallerde; örneğin yeme içme takıntısı, alış veriş takıntısı gibi hallerde
  • Diyete devam edememe hallerinde
  • Motivasyon, odaklanma, kendini disiplin edememe sorunlarında
  • Uyku sorunları, uyuyamama, sabahları uyanamama, dinç kalkamama hallerinde
  • Kendini değersiz hissetme, güvende hissetmeme, suçluluk psikolojisi, öfke, korku, endişe, üzüntü gibi olumsuz duygularla baş etmede
  • Sigara, alkol, uyuşturucu gibi madde bağımlılıklarından kurtulmada
  • Kumar, bahis, bilgisayar oyunu, akıllı telefon bağımlılığı gibi hallerde
  • Kendini hep yorgun hissetme ve hiç bir şey yapmak istememe gibi hallerde

Diyetten, sınav sitresine, topluluk önünde konuşmaktan şarkı söylemeye kadar hayatın her alanında kullanabileceğiniz EFT’yi “Koru Koçluk” farkıyla öğrenebilirsiniz.

Aşağıda EFT’nin tanıtımı ve uygulanması ile ilgili videoları izleyerek bir fikir edinebilirsiniz.

Randevu Alın

Sizinle yapacağımız ilk görüşme gününü belirlemek için lütfen iletişim bilgilerinizi paylaşınız.

Send message