BireyselHizmetlerimiz

Ebeveyn Koçluğu

Ebeveyn koçluğu, günümüzde anne ve baba olmak ve çocuklara doğru davranarak onları hayata hazırlamak oldukça özveri isteyen bir durumdur. Yerine göre ebeveyn olmadan ya da olduktan sonra ihtiyaçları fark eden kişilerin aldıkları bu eğitim ile aile hayatlarındaki farklılıklar hem çocuklar hem de aile bireyleri tarafından fark edilir.

Ebeveyn koçluğu anne baba olurken dikkat edilmesi gereken konulara değinen, çocukların ihtiyaçlarını farklı bir pencereden baktırabilen harika bir eğitimdir.

Ebeveynlere koçluk yapmak isteyen koçlar için de oldukça popüler bir eğitim kategorisindedir.

EBEVEYN KOÇLUĞUNA NEDEN İHTİYAÇ DUYARIZ?

İnsan hayatı çok değerli olduğu gibi çocukların hayatları da çok değerlidir. Anne baba olarak en iyi ebeveyn olma yolculuğunda mutlaka ebeveyn koçlarına ihtiyaç duyarız. Bu gerçeği kimse gözden kaçırmamalıdır. İnsanların hayatlarında bir ya da iki kez ebeveyn oldukları dönemde hep desteğe ihtiyaç duymaları oldukça doğaldır.

Ebeveynlerin jenerasyon teorisini, beş sevgi dilini, empatik dinlemeyi ve geri bildirim vermeyi bilmeleri aynı zamanda uygulamaları için olmazsa olmaz profesyonel bir destektir.

Gerek eğitim alınarak gerekse Ebeveyn koçu ile çalışılarak bu ihtiyaç karşılanabilir.

EBEVEYN KOÇLUĞU NE KAZANDIRIR?

Ebeveyn koçluğu bireylerin etkili anne baba olma süreçlerinde oldukça önemli profesyonel destek olma özelliği taşır. Hizmet alan anne babalar çocuklarının yaşları ile ilgili gelişimlerini fark ederler ve onlara uygun davranışlar sergilemeye çalışırlar.

Jenerasyon teorisini bilen ebeveynler çocuklarını daha anlayışla karşılayabilirler.

Sevgi dillerini daha kolay keşfedebilirler.

Sevgilerini çocuklarına daha rahat hissettirebilirler. Ebeveyn koçluğu alan bireylerin hem kendileri hem de çocukları faydalanır.

EBEVEYN KOÇLUĞUNDA SÜREÇ NASIL İLERLİYOR?

Ebeveyn koçluğunda süreç; diğer tüm koçluk süreçlerinde olduğu gibi en az dört görüşmeyle başlar. Koç ve müşteri bir sözleşme imzalar. Anlaşma yapıldıktan sonra haftada bir görüşme olacak şekilde randevu ayarlanır ve görüşmeler rutin bir periyotta devam eder.

Dört görüşmenin sonunda farkındalık geliştiren anne ve baba yola kendileri devam edebilirken daha uzun sürede ebeveyn koçundan destek alabilirler.

Koçluk yalnız yürünen bir yol değilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Merhaba,
Nasıl Yardımcı olabiliriz?