Yaşam Koçluğu

Hasibe Sağlam tarafından tarihinde yayınlandı

Yaşam koçluğu insanın kendi hayatına ve gelişim sürecine dışarıdan bakabilme sürecidir. Yaşamın tam da kendisi olmaktadır.

Bir yol arkadaşıdır.

Değişim ve dönüşümü destekleyerek özgürlük sağlayan yegane bir yöntemdir. İnsanların farkındalık penceresinden bakmaları, kendilerini fark etmeleri, fark ettikleri yolda da keyifle ilerlemeleri söz konusu olmaktadır. Farkındalık penceresinden bakarak yol aldığımız, hedefler belirlediğimiz ve ulaşılmak istenen yere ulaştıran profesyonel bir süreçtir.

Yaşam koçluğu yapan koçlar ve müşteriler arasında muhteşem bir ilişki ve etkileşim vardır. Koçluk varlığını sergileyen yaşam koçu, müşterisine sorular sorarak potansiyelini ortaya çıkarır.

Yaşam koçu; kişiyi, empatik dinleyerek, müşterisine alan açar. Yaşam koçunun herhangi bir konuda uzman olmasına gerek yoktur.

YAŞAM KOÇLUĞUNA NEDEN İHTİYAÇ DUYARIZ?

İnsan hayatı çok değerlidir. Bu gerçeği bazı kimseler çok önemsemezler ve bu değeri hissedemezler. Hayatlarında denge arayışına giren kişiler bir yaşam koçundan destek almanın önemli bir hareket olduğunu bilirler. Yaşam koçu ile çapılan yol arkadaşlığı profesyonel bir süreçtir.

Yaşam koçluğu ile yol almak isteyen herkes bir vizyon belirler ve koçla birlikte muhteşem bir yolculuğa çıkar. Bu muhteşem yolculuk kişinin içsel yolculuğudur. Yolculuk devam ederken yaşam koçu sayesinde kişi kendi değerlerini, kendini, hayatını, potansiyelini tanıma şansı yakalar. Bu farkındalık kişiyi eylem adımları atma cesaretini kazandırır.

YAŞAM KOÇLUĞU NE KAZANDIRIR?

Yaşam koçluğu hayattaki dengeyi kaybetmiş, işlerin yolunda gitmediğini düşünen bireyler için yol haritası kazandırır. Uzun yıllar kendini düşünmeden yaşamış insanların sağlığını kaybetmeleri sonucu farkındalık kazandır. İnsanı kendine ve özüne odaklanmasını sağlayarak sağlıklı yetişkin bir birey olmasını kazandırır.

YAŞAM KOÇLUĞUNDA SÜREÇ NASIL İLERLİYOR?

Yaşam koçluğu sürecinde; diğer tüm koçluk süreçlerinde olduğu gibi en az dört görüşmeyle başlar. Koç ve müşteri bir sözleşme imzalar. Anlaşma yapıldıktan sonra haftada bir görüşme olacak şekilde randevu ayarlanır ve görüşmeler rutin bir periyotta devam eder.

Dört görüşmenin sonunda farkındalık geliştiren müşteri yola kendi devam etmek isteyebilir ya da koçla devam etmek isteyebilir. Müşteri potansiyelini fark ederek hayatına devam eder ve ihtiyaç hissettiği her zaman tekrar görüşme talep etme hakkına sahip olur.

“Herkesin bir yaşam koçu olmalı”
Bill Gates


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTurkish