EFT – Emotional Freedom Technique

Anasayfa Koru Akademi > Koru Spiritüel Akademi > EFT – Emotional Freedom Technique

EFT – Duygusal Özgürleşme Tekniği

Duygusal Özgürleşme Tekniği (EFT), psikolojik problemlerin, insanın rahatsız eden bazı duygu ve düşüncelerin üstesinden gelmek için kullanılan bir kendi kendine alternatif terapi yöntemidir.

EFT, vücuttaki enerji blokajları serbest bırakmak için akupunktur noktalarına hafifçe vurarak  çalışır. EFT vuruşları ile vücudun enerji alanları düzenlenir,  blokajlar çözüldüğünde, problem hissi serbest kalır. Bununla birlikte, EFT vuruşu, akupunktur noktalarını uyarmaktan daha fazlasını içerir, aynı zamanda zihinsel odaklanmayı da içerir.

EFT vuruşu tekniği, 1990’larda Gary Craig tarafından geliştirildi ve büyük ölçüde klinik psikolog Roger Callahan’ın çalışmasından ilham aldı. Bedendeki enerji sistemi üzerine çalışmakta olan Amerikalı psikolog Roger Callahan, 1980 yılında su korkusu yüzünden şiddetli baş ağrıları çeken ve kabuslar gören bir hastayı uzun süre klasik yollarla tedavi edemeyince, hastanın midesindeki ağrıdan bahsettiği sırada tamamen içgüdüsel olarak, mide meridyenin uç noktası olan göz altındaki noktalara parmak uçlarıyla birkaç kez vurur. Bunun üzerine, hasta su fobisinin kalmadığını söyleyerek en yakındaki yüzme havuzuna koşar ve yüzüne su serper. Callahan buradan yola çıkarak araştırmalarını bu yönde yoğunlaştırır ve yeni bir enerji tekniği geliştirerek bu tekniğe TFT (Thought Field Therapy) adını verir.

1990’lı yıllarda, bir mühendis olan Gary Craig, TFT üzerinde bir takım değişiklikler yaparak daha rafine hale getirerek EFT – Emotional Freedom Technique ismini verdi.

EFT geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan bir enerji çalışmasıdır. Akupunkturun yanında NLP (Nöro-Linguistik Programlama), Enerji Tıbbı ve Düşünce Alanı Terapisi (TFT) dahil olmak üzere çeşitli alternatif tıp teorilerinden de yararlanır. EFT ayrıca Maruz Bırakma Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi ve somatik uyarım unsurlarını birleştirir. 

EFT Tekniğinde, kişiye vücudun meridyen uç noktalarına – başın üstü, kaşlar, gözlerin altı, gözlerin yanları, çene, köprücük kemiği ve koltuk altı gibi – dokunma talimatı verilir. Dokunurken, fiziksel bir semptomun duygusal bir bileşenini hedefleyen belirli cümleler okunur. Kişi, parmak uçlarıyla vücudundaki bazı akupunktur noktalarını tıklar. Buradaki temel prensip herhangi bir olumsuzluktan dolayı vücutta tıkanıklığa uğrayan enerji akımlarının tıklama yoluyla normal hallerine geri dönmeleridir. Böylelikle enerji akımı tıkanıklığına neden olan problem ortadan kalkar ve yerine olumlu düşünce veya davranış modelleri yerleşir.

EFT Vuruş Noktaları

Standart EFT vuruşu, tipik olarak yüz, eller ve vücutta dokuz akupunktur noktası içerir:

  • Kaş: Kaşların burun köprüsünde başladığı yer
  • Gözün Kenarı: Her iki gözün dış tarafındaki kemik üzerinde
  • Göz Altı: Elmacık kemiğinin üstünde her iki gözün altında
  • Burun Altı: Burnun altındaki ve üst dudağın üstündeki alan
  • Çene Noktası: Alt dudağınızla çeneniz arasındaki kıvrım
  • Köprücük Kemiği Noktası: Köprücük kemiklerinizin birleştiği yerin yaklaşık iki cm altında ve yanında
  • Kol Altı: Her iki tarafta, koltuk altlarının yaklaşık dört cm altında
  • Başın Üstü: Doğrudan başınızın tepesinde
  • Elin Dış Kenarı: Elin dış kenarı, başparmağın karşı tarafında