parallax background

Koçluk Felsefemiz


Rengimiz ve Hikayemiz

Koru Koçluk Rengi ve Hikayesi

Koru kelimesinin anlamı, genellikle altında çok fazla çalı veya başka bitki olmadan birbirine yakın büyüyen bir ağaç grubudur. Korular, insanların geçimlerini sağladıkları yerler olarak kabul edildikleri için eski inanışlarda kutsal alanlar olarak kabul edilmektedir. Bu tür "ekosistem insanları" geçimlerini yakın kaynaklardan alır ve sağladığı ekolojik hizmetler için doğaya değer verir. Eski Türk inanışlarında da ağaçların köklerinin toprağın derinliklerinde olması ve bu şekilde hem birbirleri ile hem de doğa ile iletişim kurduğu düşünülürken, aynı zamanda dallarıyla gökyüzüne uzanması sebebiyle de gökyüzü ve tanrıyla iletişim halinde olduğuna inanılır, gövdesinin de insanlık âlemi, yani yeryüzü ile ilişki halinde olduğu düşünülürdü. Ağaçların, bağ kurma ve örgütleme ile derin bir bağlantısı vardır.

Koçluk, insanlarla ilişki, bağ kurma halidir. Bu bağ ile birlikte, güven ve samimiyet üzerine bir ilişki kurulur. Bu ilişkide en önemli unsur direkt iletişimdir. Koçluk ilişkisi ile kişi kendi iç dünyası ile iletişim kurar ve içindeki güçlü yanlarının farkına varır, öğrenir, bu öğrenmelerini hayatına da yansıtmak için eylemler tasarlar ve uygular. Hayatını şimdiki anda daha farkındalıkla yaşamaya başlar. Koçluk ilişkisi metaforlarla zenginleşen bir ilişkidir. Bu bağ kurma ve iletişim ağaç metaforu ile anlamsal olarak örtüşme gösterdiği için akademimizin adının ağaçlardan oluşan koru olmasına karar verdik.

Mavi ise güven, sorumluluk, dürüstlük, samimiyet ve en önemlisi saklılıktır. Koçluk ilişkisinde her konuşulan ya da konuşulmayan tüm bilgiler gizlilik içerisinde koç ve danışan arasında kalır. Mavi bu gizlilik ve güveni danışana geçiren bir renk olduğu için seçilmiştir. Koçluk bizim için bir tutku ve Koru Koçluk olarak gerek marka olarak gerekse yaptığımız işlerle bu tutkuyu müşterilerimize yansıtmak tek hayalimiz. Yola bir hayal ile başlayanların yoldaşı olmak ise sloganımız.

Koru kelimesi hem hatırlanması kolay hem de anlamı açısından zengin bir kelime olması ve evrensel anlamı aynı olan bir kelime olduğu için marka adımız olarak kalmasına karar verdik.


LOGOMUZ

Koru Koçluk Markası

Sembolizm evrensel bir değerdir ve insanların ortak dilidir. Farklı dil, kültür ve yazı sistemlerinde tüm insanlara aynı mesajı verir ve aynı çağrışımı yapar. Yani semboller evrensel yasa, ilke, bilgi ve fikirleri açıklayan işaretlerdir. Yerli Yeni Zelanda eğrelti otuna benzeyen “KORU” sembolü, yeni başlangıçları, yaşamı ve umudu temsil eder. Dış kısmı ise sürekli büyüme ve hareket halinde olma anlamını taşır. Māori sanatında yaratılış sembolü olarak sıklıkla kullanılan koru, yaşamın hem değiştiğini hem de aynı kalmasını sembolize eder.

Özellikle spiral şekli, hayat döngüsünü göstermektedir. Doğarız, gelişiriz, öğreniriz, anlam katarız ve büyürüz, yaşlanırız, çocuksulaşırız ve ölürüz. Hayat sürekli bir gelişme ve eylem gerektiren döngü halinde yaşanır. Koru aynı zamanda uyum anlamına da gelmektedir. Değişimin korkutan belirsizliği ve kaos ortamı içerisinde aslında sakinlik ve denge noktası vardır. Önemli olan bu dengeyi bulmak, farkına varmaktır.

Mavi ise güven, sorumluluk, dürüstlük, samimiyet ve en önemlisi saklılıktır. Koçluk ilişkisinde her konuşulan ya da konuşulmayan tüm bilgiler gizlilik içerisinde koç ve danışan arasında kalır. Mavi bu gizlilik ve güveni danışana geçiren bir renk olduğu için seçilmiştir. Koçluk, yaşam döngüsü içerisinde kişilerin dengede olmasını sağlar. Sürekli gelişme ve öğrenme buna bağlı olarak eylem adımları tasarlayarak harekete geçmeyi esas alır. Koçluk süreci bütünsel bir değişim ve dönüşüm sürecidir.

“KORU” sembolü tam da bu gerekçelerden dolayı sembol olarak seçilmiş ve mavi renk ile tasarlanmıştır.


Koru Koçluk Hakkında Daha Fazla

İletişim
Mesaj Gönder
Yardıma mı İhtiyacınız Var?
Koru Koçluk WhatsApp İletişim
Merhaba :)
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?