Korku İle Yüzleşmek Mümkün müdür?

Hasibe Sağlam tarafından tarihinde yayınlandı

Kaygı veya korku rahatsız edici düşüncelere gösterdiğimiz duygusal tepkidir. Zihin geleceğe yönelik kaygılandırıcı senaryolar üretebilir. Rahatsız edici bir iç sesi ya da görüntüyü zihnimizden uzaklaştıramayınca kaygıya takılıp kalabiliriz. Örneğin; deprem olursa, savaş çıkarsa, aç kalırsam, aklımı kaybedersem, işten atılırsam, sınavı kaybedersem, hastalık kaparsam… Oysa elimizden geleni yaptıktan sonra rahatlamak, duruma teslim olmak, tevekkül etmek gerekir.

Sağlıklı zihin, kaygılandırıcı varsayımların ihtimal olduğunun bilincindedir. Tedbir alındığında gereğini yaptığını bilir ve kaygıdan uzaklaşır. Sağlıksız zihin ise bu varsayımların gerçekleşeceğini hissedip dehşete düşer.

Kaygı ve korku zamanında durdurulmazsa git gide büyüyebilir. Bunalımdaki bir kişi kaygıyı aşırı tekrarlamaktan vazgeçmez. Bu da onun korku içinde boğulmasına sebep olur. Kaygılarını fidan gibi besler büyütür.

Bir insana sürekli yılan saldırmaz, fakat yılandan korkan kişi yılanın saldırma hayaliyle sürekli karşı karşıya kalır. Binlerce kez tekrarlanan korkular bilinçaltında gerçekmiş gibi etki bırakır. Halbuki bu hayaldir, gerçekleşme ihtimali oldukça zayıftır.

Kök inanç haline gelen korku ile yüzleşebilirsek bilincimizi temizleyebiliriz. Asansörden, uçaktan, karanlıktan, yüksekten, tozdan, selden, depremden, iğneden, dişçiden, evlenmekten, hayaletten, yüzmekten, sorumluluktan, ölümden, mahkemeden, kukladan, denizden, sınavdan, kurbağadan, yılandan, balıktan, örümcekten, köpekten, fareden, şimşekten, sinekten korku geliştirebilir, hayatı zorlaştırabiliriz.

Oysa ki, karamsar tutumdan vazgeçip olumluya odaklanıp, ruhumuzun derinliklerindeki, bilinçaltımızdaki korku ile yüzleşmek istediğimizde karşımıza fırsatlar çıkar, fırsatları değerlendirdiğimizde derinlerdeki korkuları keşfeder onlarla vedalaşabiliriz.

Thetahealing yöntemiyle korkularımızla yüzleşmek mümkün. Allah’ın koşulsuz sevgisi ve şifası ile ruhumuzu şifalandırabiliriz.

Gelin karar verin; zihnimizin kaygı çöplüğünü temizleyelim, korkularımızla yüzleşelim ve iyileşelim.

Thetahealing yöntemiyle korkularımızdan arınmak ve şifalanmak mümkün!

Hasibe Sağlam

Profesyonel Koç & Mentor, PCC
Thetahealing Uluslararası Eğitmeni