Etkili Anne ve Baba

Hasibe Sağlam tarafından tarihinde yayınlandı

Ailede huzur sandığınız kadar uzakta değil!
Her çocuk işler sarpasardığında bile serinkanlı kalabilen ebeveynler ister.Etkili anne ve baba, eğer işler yolunda olmadığında stres, heyecan, bağırma ihtiyacı varsa ebeveynler baskı altında kalmışlardır. Bu baskı onları huzursuz, agrasif, depresif ve kızgın yapar. Ebeveynler kendilerini ağır bir yükün altında ezilmiş, öfkeli ve yetersiz hissederler.
Peki bu yetersizlik hissi çocuklara verilen aşırı odaklanmadan kaynaklanıyor olabilir mi? 
Bizi büyüten ebeveynlerimiz bize fazla ilgi göstermediği için ya da bizi görmezden geldikleri için tepki olarak çocuklarımızı kendi hayatımızın merkezine alıp yine kendimizi görmezden mi geldik? Bu da bizi öfkelendirdi mi? Muhtemelen!

Çocuklarımızın seçimleri bizi kızdırabilir ya da neyi seçeceğini kestiremeyebiliriz. Onların nihayetinde nasıl insanlar olacağı endişesine kapılabiliriz. Sonucunda onlara o kadar fazla odaklanırız ki, bu endişe bizi ele geçirir, tepki olarak bağırma ihtiyacı duyarız veya böyle durumlarda çocuklarımızı fazlaca serbest bırakıp her istediklerini yapmaya başlarız. Gücümüz kalmayıp, sabrımız taşana kadar susar, sabreder ve sonunda bağırarak tepkimizi gösteririz. 

Anne ve Baba; bir numaralı rolümüz sakinleştirici otorite olmalıdır.

Anne babalık yapmak çocuklarla ilgili değil, ebeveynlerle ilgilidir.  Çocuklarınız için yapacağınız en güzel şey kendinize odaklanmayı öğrenmektir. Kendinize odaklanırsanız ailenizin bütün üyeleriyle daha mutlu ve sağlıklı bir bağ kurabilirsiniz. Çocuklarımızdan sorumlu olmak yerine çocuklarımıza karşı sorumlu olmak bağırmadan bütün işleri yoluna koyabilir. 

Çocuklarımızın üstünde etki bırakmak istiyorsak önce kendi üzerimizdeki kontrolümüzü yeniden kazanmalıyız. Kendi seçimlerimizin sorumluluğunu almak olgunluk alametidir. Çocuklarımızın davranışlarını kontrol etmek yerine, kendilerini motive etmesini teşvik etmek  ebeveyn olarak “sorumluluk almak” demektir. Onların seçimlerine saygı duymak ve sakin kalmayı sürdürmek çocuklarda ciddi bir değişim sağlar. 

Bağırayan Ebeveyn Olmak

Böyle sakin kalan, bağırmayan, çocuklarının seçimlerine saygı duyan  ebeveynlerin  davranışları çocukları tarafından onaylanır ve kopyalanır. Sağlıklı birey yetiştirmenin temelinde sağlıklı bir birey olabilmek vardır.

Tüm anne ve baba sağlıklı olduğu ve yetişkin çocuklar yetiştirdiği bir dünya çok güzel, mutlu bireylerden oluşacaktır. 

Gelecek neslin mimarları sevgili ebeveynlerimiz ilk işimiz kendimizi yetiştirmek ve büyütmek olsun. Etkili anne baba olmak için sakin kalın, muhteşem tepkiyi gözlemleyin.

“ Çocuklarımız bizi izleyerek büyür. Ve ne olduğumuz, söylediklerimizden daha çok şey anlatır. ”
(Wilfred A. Peterson)

Profesyonel Koç & Mentor, PCC
Thetahealing Uluslararası Eğitmeni
Hasibe Sağlam

Kategoriler: Yaşam

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTurkish