Etkili İletişim

İnsanlar arasındaki sorunların çoğu sağlıklı iletişim kuramamaktan ve yanlış anlaşılmaktan kaynaklanmaktadır.

İletişimde beş ana unsur vardır, bunlar; mesajı veren, mesajı alan, mesajın içeriği, mesajın neyle verildiği ve mesajın nasıl verildiğidir. Bunun yanında mesajın nerede ne zaman verildiği de ikinci dercede önemli unsurlardır.

İletişim becerilerinde ilk önce kişi kendini tanımalı ve bilmeli sonra da mesajı ileteceği kişiyi bilmeli ve tanımalıdır.

İletişimde sıkıntı yaşayan insanlar genellikle kendini ifade etmekte zorlanırlar. Burada en önemli problem ise özgüven eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İkinci olarak ise ses tonu, hitap şekli, uyarı gönderme, dikkat çekme, söze başlama şekli, tonlama, göz teması sağlama, içeriği zenginleştirme, güven duygusu oluşturma gibi unsurlar da önemlidir.

Etkili iletişimin diğer bir yönü ise iyi bir dinleyici olmaktır. Kişinin karşısındakinden ne anladığından önce karşıdaki kişinin ne anlatmak istediği önemlidir. Karşıdaki kişiyi dinlemek ise empatik veya sempatik dinlemeyle gerçekleşir.

İletişim kazalarından kaçınmak ve var olan sorunları çözmek için Koru Koçluk farkıyla “Etkili İletişim Teknikleri”ni öğrenebilir, hayatınızda yeni bir sayfa açabilirsiniz.

Randevu Alın

Sizinle yapacağımız ilk görüşme gününü belirlemek için lütfen iletişim bilgilerinizi paylaşınız.

Send message