Ne istediğinize dikkate edin!

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Eda Duman, Yazar, Şair


“Kurban rolüne tahammül etmeyi bıraktığınız zaman ilişkiler kendini zamanla doğal bir şekilde arındırırlar.”

Özgür bir erkek, eşinden gördüğü manipülasyonla zincirlenemez. Dolayısıyla her türlü kişisel ve kolektif ilişki durumu için tehlikeli bir adam haline gelir. O kadar tehlikelidir ki diğer kişide herhangi bir incinme veya tramva gördüğü an uyanır, hatta çoğu zaman bir olaya gerek bile kalmaz. Bu yüzden serbest bırakılan bir adamla olan ilişki, mağdur rolüne takılıp kalan partner için bir kabusa dönüşebilir.

Genellikle bu tür ilişkiler rezonans eksikliğinden dolayı yürümüyor veya uzun süreli ilişki aşamasına geçemiyor. Mükemmel bir ruhsal seviyeye ulaştığınızı düşünüyorsanız ve partnerinizin sizi manipüle etmeye çalışmasından şikayetçiyseniz işte size birkaç tavsiye:

Unutmayın ki sadece mağdur rolü zalimlik gerektirir. Zulüm görmek istemiyorsanız

Genellikle mağdur rolünden çıkmanız gerekir.

İyi ilişkiler mi istiyorsunuz? Öyleyse zincirleri çırakmanın vakti gelmiş demektir. Bu biraz zaman alabilir ve sizi zorlayabilir çünkü içimizdeki çürük egolardan özgürleşmek kolay değildir, gerçekten acıtırlar. Yine de emin olun ki süreç buna değecek. Zaten işin geri kalanı ilk insanla başlayan ve trilyonlarca kez oynanıp tekrarlanan melodram hikayelerinden ibaret.

Üzgün olup da nedenini bilmeyen bir insanlar konuştuğumda genellikle o insan mağdur rolünde kaldığı için üzgün oluyor. Onlar buna alışmış durumdalar, tıpkı kısık ateşte haşlanan klişe kurbağa hikayesindeki gibi. Kurban rolüne tahammül etmeyi bıraktığınız zaman ilişkiler kendini zamanla doğal bir şekilde arındırırlar. Büyülü ritüellere ve zorla temizliğe ihtiyacınız olmaz. Ancak dikkat edin çünkü bu, arada sırada mağdur olduğumuz durumlarla ilgili değildir, o olaylar hayatın bir parçasıdır.

Kurban rolüne tahammül gösterdiğiniz zamanlarda hayatın sizi nasıl olanları kabullenmeye ve mağduru oynayanları sevmeye ittiğini fark ettiniz mi? Muhtemelen nedenini biliyorsunuzdur. Çünkü eğer kurbanı içinizde tamamlar ve bütünleştirirseniz artık size zulmedenlere karşı isyan etmeye, bir kurtarıcı aramaya ve kalıcı olarak kurban rolünü oynamayı seçen diğer insanlarla etkileşime geçmeye başlarsınız.

Bilinçli ya da bilinçsiz olarak mağdur rolünü oynamayı seçen insanların yarattığı etki; septik çukurunda debelenmek gibidir, pis kokar, kimseyi tatmin etmez ve aynı zamanda bölgeden geçenlere de sıçrar.

Mağdur rolüne ne kadar tahammülünüz kaldı?

Artık cesur olma zamanı!

Eda Duman, Yazar, Şair

Koru Coaching Magazine 2023 Ekim Sayısı