İlişki Koçluğu

Hasibe Sağlam tarafından tarihinde yayınlandı

İlişki kısaca kişileri birbirine bağlayan duygusal ve fiziksel yakınlık ve dostluk olarak tanımlanabilir.

İdeal bir ilişkide, her iki tarafın da birbirine sevgi, saygı ve güven duyması önemlidir. Böyle bir ilişki mutluluk getirir.

Bununla birlikte ilişkiler her zaman mutluluk getirmeyebilir, çünkü insanların birbirleriyle ilişkileri inişli ve çıkışlıdır. Bu aslında insanların kendilerini ve birbirlerini tanıma becerileri ile doğrudan ilgili bir durumdur.

Bazen bu ilişkiler yıllar sürer ancak taraflar bu ilişkinin adını bile koymakta zorlanırlar. Biz arkadaş mıyız, çok yakın dost muyuz, sevgili miyiz, yoksa biz aşık mıyız ya da karşılıklı olarak mantıklı bir ilişki içinde miyiz?

İlişki koçluğu işte bu süreçte kişiler arasındaki bu karmaşık bağın çözümlenmesine, ilişkilerin sağlıklı bir zemine oturtulmasına destek verir. Mantıklı düşünme ve duygular arasındaki dengeyi sağlamaya yardımcı olur.

İlişkiler çoğunlukla duygu yoğunlukludur ve duygularımızı tanıma ve yönetebilmemizle ilgilidir. Duygusal zeka farkındalıkları ve becerilerine sahip olmak ilişkilerimizde bizi rahatlatacaktır. Bu farkındalıklardan ve becerilerden yoksun olan kişilerin ilişkilerinin sorunlarla dolu olması kaçınılmazdır.

Ne var ki gelecek kaygısı, sosyal baskı, sevgi ve aşk kıskacı içinde sağlıklı ilişkiler kuramıyorlar. Bunun sonucunda da temelleri sağlam atılmamış sağlıksız birliktelikler ve evlilikler ortaya çıkıyor. Sonuçta aile kurumu ve çocuklar bu işten en çok zararlı çıkanlar oluyor, toplumu bir birine bağlayan etik değerler, erdemler erozyona uğruyor.

İlişki koçluğu desteği alarak ilişkilerinizi sağlam bir zemine oturtabilir, ilişkilerinizdeki sorunlara çözümler üretebilirsiniz.

“Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız,
hayatınızı bir amaca bağlayın, kişilere veya eşyalara değil.” 
Albert Einstein

Hasibe Sağlam