İlişki Koçluğu

Hasibe Sağlam tarafından tarihinde yayınlandı

İlişki Koçluğu, bir kişinin özel yaşam ve iş yaşamındaki insanlarla ilişkilerinin istenilen şekilde ve istenilen dengede devam edebilmesi için etik kurallara dikkat edilerek yapılan koçluk hizmetidir.

Kişinin ilişkide olduğu insanlarla arasındaki iletişim durumuna göre kendinde fark ettiği ve değiştirmesi gereken konuları konuşarak ve değişime izin vererek aldığı içsel yolculuktur.

İlişki koçluğu özellikle çiftler arasındaki anlaşmazlıkları gidermek yönünde kullanılan tekniklerin olduğu profesyonel koçluk sürecidir.

İLİŞKİ KOÇLUĞUNA NEDEN İHTİYAÇ DUYARIZ?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ülkemizde her yıl bir önceki yıla göre evlilik rakamları azalmakta, boşanma oranları ise artış sergilemektedir. 2017 yılında evlilik sayısı 2016 yılına göre % 4.2 azalış sergileyerek ve 569.459 olarak gerçekleşmiştir. Aynı yıl boşanma rakamı ise %1.8 artarak,128.411 rakamına ulaşmıştır.

Boşanma olaylarının iletişim kazalarından kaynaklandığını düşünürsek ilişki koçluğunda üzerinde durulan iletişim konusunda İlişki Koçluğu önemini bir kez daha kavramış oluruz.

İlişkilerde, iletişim kazalarında ve şiddetsiz iletişim kurma yolculuğunda ilişki koçluğuna ihtiyaç duyulmaktadır.

İLİŞKİ KOÇLUĞU NE KAZANDIRIR?

İlişki koçluğu yukarıda değinmiş olduğumuz boşanma oranlarının düşmesini sağlarken, mutlu bireyler mutlu yuvalar ve mutlu çocuklar kazandırır.

İlişki koçluğunda yapılan her görüşme her iki taraf için de geçerlidir. Hem birlikte hem de ayrı yapılan görüşmede bireylerin kendilerini o ilişki içerisinde tanımalarını kazandırır. Kendini tanıyan bireyler de ilişkiyi tanıyarak bilinçli hareket etme fırsatı yakalamış olurlar.

İLİŞKİ KOÇLUĞUNDA SÜREÇ NASIL İLERLİYOR?

ilişki koçluğu sürecinde; diğer tüm koçluk süreçlerinde olduğu gibi en az dört görüşmeyle başlar. Koç ve müşteri bir sözleşme imzalar. Anlaşma yapıldıktan sonra haftada bir görüşme olacak şekilde randevu ayarlanır ve görüşmeler rutin bir periyotta devam eder.

Dört görüşmenin sonunda farkındalık geliştiren müşteri yola kendi devam etmek isteyebilir ya da koçla devam etmek isteyebilir. Müşteri potansiyelini fark ederek hayatına devam eder ve ihtiyaç hissettiği her zaman tekrar görüşme talep etme hakkına sahip olur.

“Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız,
hayatınızı bir amaca bağlayın, kişilere veya eşyalara değil.” 
Albert Einstein


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTurkish