Kahkaha Yogası

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Orhan Vuran

Profesyonel Koç, Kahkaha Yogası Uzmanı

“Gözyaşı kadar kahkaha da bulaşıcı değil midir?

İrade Terbiyesi, Jules Payot

Merhaba sevgili dostlar. Ben Orhan Vuran. MYK Belgeli Koç ve Uluslararası Kahkaha Yogası Lideriyim. Bu yazımda sizlere kısaca Kahkaha Yogası’ndan bahsedeceğim.

Öncelikle bu eğitimi, Mutluluk Kahkaha Akademisi bünyesinde, çok değerli kahkaha yogası eğitmeni Şengül Esen Demir‘den aldığımı ifade etmek isterim.

Kahkaha yogası, yogadaki nefes teknikleri ve kahkaha egzersizlerinin harmanlanmasıyla oluşan, müzik, ritimler ve çocuksu oyunlarla desteklenen, kahkahaların, dünya barışı, dünya sağlığı ve dünya mutluluğu olarak yaygınlaştırıldığı bilimsel bir dışa vurum tekniğidir.

Kahkaha çalışmaları, 60’lı yıllara dayanmakla birlikte, bu teknik, Hintli bir tıp doktoru olan Dr Madan Kataria tarafından 1995 senesinde bulunmuştur.

Kahkaha yogası, karın ve yüz kaslarını geliştirirken, beyine seratonin ve dopamin hormonu salgılar. Stresi azaltır. Kurumlarda özellikle motivasyonu artırır. En önemlisi de, neşeyi beraberinde getirir.

Bununla birlikte, kahkaha yogası, kanser hastalarının tedavisinde yan terapi/destek terapi olarak da kullanılmaktadır. Farklı hastalıklara bağlı ortaya çıkan semptomların şiddetinin azaltılmasında ve mevcut durumun iyileştirilmesinde de uygulanabilmektedir.

Kahkaha yogası seansı, maksimum 50 dakika sürmekte olup iyi bir fayda yaratabilmesi için, en az 4 seans alınması gerekir. Çocuklarla, yetişkinlerle, kurumlarla, dezavantajlı gruplarla, yaşlılarla vb. her grup ile bireysel veya grup halinde kahkaha yogası seansları yapılabilir.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki, bu teknik bir eğitim ve sertifikasyon sürecine dayanmaktadır. Yetkin bir eğitmen aracılığıyla eğitim sürecinden geçen kişiler kahkaha yogası lideri olabilir.

Üzerine uzun konuşulabilecek bir konu. Ancak; kahkaha yogası ile, dahası kendi kahkahası ile tanışmak isteyenler, bireysel veya grup halinde bu hizmetten yararlanabilirler.

Orhan Vuran

Profesyonel Koç, Kahkaha Yogası Uzmanı

Koru Coaching Magazine, 2023 Ocak sayısında yayınlanmıştır.0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir