Epigenetik ve Aile Dizimi

Hasibe Sağlam tarafından tarihinde yayınlandı

Merhaba Sevgili Dostlar,

Bu ayki konumuzu davranışsal epigenetiğe ve aile dizimine ayırdık. 2022 yılında yayınlanan “Zeytin Ağacı” dizisi ile bir anda insanların dikkatini çeken Aile Dizimi Terapisi, bir kısım çevrelerce bilimselliken uzak bir safsata olarak eleştirilirken, kişisel gelişime ve yaşam koçluğuna ilgi duyan pek çok kişi arasında oldukça popüler hale geldi. Biz de bu sayımızda spiritüel yönü ağır basan Aile Dizimi Terapisi ile davranışsal epigenetik üzerinde durmaya çalıştık.

Aile Dizimi uygulamaları henüz tam anlamıyla bilimselliği kanıtlanamamış olsa da uygulamaya katılan kişiler seanslarda başkalarının bilinçaltı dili konuşmaya başlıyor ve adeta o kişinin duygu ve düşüncelerini yansıtabiliyorlar. Böylece aile geçmişinde unutulup kalmış ya da saklanmış olan aile travmaları ortaya çıkarılarak seans alan kişilerde önemli rahatlamalar gözlemlenebiliyor. Geçmişteki kişiler ile bu bağlantının nasıl gerçekleştiği henüz tam olarak anlaşılabilmiş değil. Seanslarda uygulamaya katılan kişiler de aynı şekilde geçmişte veya şimdi hiç tanışmadığı başka bir kişinin rolüne girerek o kişinin duygu ve düşüncelerini nasıl yansıttıklarına bir anlam veremiyorlar.

Biz bu sayımızda tam olarak gizemi çözülememiş olan bu terapinin hem tarihsel ve sosyolojik hem de bilimsel köklerini araştırmaya çalıştık. Yazıları ve görüşleri ile dergimize değer katan tüm koçlarımıza teşekkür ediyor, hepinize sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler diliyorum.

Keyifli okumalar.

Hasibe Sağlam

Koru Coaching Magazine

Genel Yayın Yönetmeni