Eğitim Koçluğu

Hasibe Sağlam tarafından tarihinde yayınlandı

Eğitim koçluğu dediğimiz zaman bir çok insanın aklına rehberlik gelse de ; öğrencilerin var olan potansiyelini ortaya çıkarmak ve kendilerini tanımalarına olanak sağlamak için yapılan bireysel görüşmelerden oluşan iletişim modelidir.

Eğitim koçluğunda koçlar, öğrencinin istekleri doğrultusunda hedef belirleme, plan yapma, yaptığı plana uyma becerisi kazanma, öğrenmeyi öğrenme felsefesini benimseme gibi birçok alanda öğrencilere yol arkadaşlığı yapmaktadır.

EĞİTİM KOÇLUĞUNA NEDEN İHTİYAÇ DUYARIZ?

Eğitim Koçluğu, Koç ve öğrenci arasında oluşan karşılıklı güven esasına dayalı bir gelişim yolculuğudur.

Okul başarısını takip eder

Sınav sonuçlarının yükselmesine öncülük eder

Kaygı, endişe, korku, sınav stresini en aza indirmeye gayret gösterir

Aile içi iletişimi kolaylaştırır

Sosyalleşmede etkilidir

İlgi ve yetenekleri tespit ederek meslek seçiminde yardımcı olur.

Özel ders alan öğrencilerine en yüksek performansı kazandırmaya niyetlidir.

EĞİTİM KOÇLUĞU NE KAZANDIRIR?

Eğitim koçluğu, öğrencilerin gelişimini desteklerken onlara yaşamda başarı yollarını da doğal olarak fark ettirir. Öğrencinin kendini tanımasına yardımcı olur. Hedef belirlemesine ve istediği hedefe odaklanmasına olanak sağlar. Öğrencinin sorumluluk duygusunun gelişmesi koçluk görüşmeleri sayesinde artış gösterir. Karşılaştığı problemleri çözmek için yollar denemesini sağlar ve dayanıklılığı artar. Kısaca problemlerle baş etmeyi kolayca öğrenir.

EĞİTİM KOÇLUĞUNDA SÜREÇ NASIL İLERLİYOR?

Eğitim koçluğu sürecinde; diğer tüm koçluk süreçlerinde olduğu gibi en az dört görüşmeyle başlar. Koç ve müşteri bir sözleşme imzalar. Anlaşma yapıldıktan sonra haftada bir görüşme olacak şekilde randevu ayarlanır ve görüşmeler rutin bir periyotta devam eder.

Dört görüşmenin sonunda farkındalık geliştiren müşteri yola kendi devam etmek isteyebilir ya da koçla devam etmek isteyebilir. Müşteri potansiyelini fark ederek hayatına devam eder ve ihtiyaç hissettiği her zaman tekrar görüşme talep etme hakkına sahip olur.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTurkish