Mentör Koçluğu

Hasibe Sağlam tarafından tarihinde yayınlandı

Daha önce koçluk eğitimi almış koçların, kendilerinden önce yola çıkmış olan koçlar tarafından yol gösterilerek, deneyimlerini paylaşarak yeni koçların kendi yolculuklarında en doğru yolu bulmalarına destek olan tecrübeli koçlar tarafından yapılan koçluk hizmetidir.

Mentor koçluk yapan koçlar aynı zamanda birer rehberdir.

İş hayatına yeni atılacak olan gençlerin ve iş değiştirecek olan bireylerin yolunu aydınlatan hayati öneme sahip profesyonel bir destektir.

MENTÖR KOÇLUĞUNA NEDEN İHTİYAÇ DUYARIZ?

Bireylerin meslek eğitim süreçlerinde öğrenmelerini kolaylaştırmak ve süreci hızlandırmak adına mentorluk hizmetine ihtiyaç duyarız. Mentorluk bir kurumun yetkinliklerini arttırmak için kendini geliştirmesi için başvurduğu en önemli yoldur.

Koçlar da mentor koçluk hizmetinden yararlanmaya ihtiyaç duyarlar çünkü koçluk mesleği de usta çırak ilişkisine benzeyen bir öğrenme süreci gerektirir.

MENTÖR KOÇLUĞU NE KAZANDIRIR?

Mentor koç deneyimlerini tecrübelerini paylaşarak tavsiyelerde bulunduğundan; mentor koçluk hizmeti alan kişi ve kişiler yetkinliklerini geliştirirler. 

Mesleki alanda fayda sağlar, kişisel gelişimde fayda sağlar, kurum içi iletişimde fayda sağlar.

Kişilerin mentor koçluk hizmetinden yararlanarak uzmanlaşmak istedikleri alanda destek almaları onlara başarılı olmayı kazandırır.

MENTÖR KOÇLUĞUNDA SÜREÇ NASIL İLERLİYOR?

Mentor koçluğunda süreç; diğer tüm koçluk süreçlerinde olduğundan farklı olarak  on görüşme ile yapılır. Koç ve müşteri bir sözleşme imzalar. Anlaşma yapıldıktan sonra haftada bir görüşme olacak şekilde randevu ayarlanır ve görüşmeler rutin bir periyotta devam eder.

On görüşmenin sonunda yetkinlik kazanmış müşteri artık uzman olarak yoluna devam edebilir.

“Sevdiğin işi meslek edinirsen,
hayatında bir gün dahi çalışmış olmazsın.”
Konfüçyüs


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTurkish
Mesaj Gönder
Merhaba,
Nasıl Yardımcı olabiliriz?