Alışkanlıkların Etkisi

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

“Binlerce kilometrelik bir yol bile, tek bir adımla başlar”

Lao Tzu

Gökçen Somuncuoğlu, Fonksiyonel Wellness Koçu

Profesyonel koçluk ve fonksiyonel wellness alanlarında alışkanlıkların önemi büyük. Hem hedefe ulaşmada hem de sağlık konusunda alışkanlıklar belirleyici.

Lao Tzu’nun “Binlerce kilometrelik bir yol bile, tek bir adımla başlar” sözü bu konuda söylenen en ilham verici sözlerden.

Konu ile ilgili okuduğum “Atomik Alışkanlıklar” adlı bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Atomik Alışkanlıklar (Atomic Habits), James Clear tarafından yazılmış bir kitap.

Kitap, kişisel gelişim ve alışkanlık değişikliği konularına odaklanarak, küçük değişikliklerin nasıl büyük sonuçlar doğurabileceğini ele alıyor.

Başlangıçta Sistemler, Sonunda Hedefler:

James Clear, başarıya giden yolun genellikle bir dizi küçük, düzenli adımdan oluştuğunu savunuyor. Bu adımların bir araya gelerek bir sistem oluşturduğunu ve bu sistemin, hedefe ulaşmada daha etkili olduğunu vurguluyor. Yani, odaklanılması gereken şey sistemlerdir, çünkü sistemler sürekli bir ilerleme sağlar.

1% Daha İyi Olma İlkesi:

Yazar, her gün sadece %1 daha iyi olmaya odaklanmanın, uzun vadede büyük bir fark yaratabileceğini belirtiyor. Küçük gelişmelerin birikmesiyle, zaman içinde büyük başarılar elde edilebileceğini ifade ediyor.

Alışkanlık Döngüsü:

Kitap, alışkanlıkların bir döngü olduğunu savunuyor. Bu döngü, tetikleyici (cue), rutin (routine), ödül (reward) ve inanç (belief) adı verilen dört ana bileşenden oluşuyor. Bu döngüyü anlamak ve yönetmek, istenmeyen alışkanlıkları değiştirmenin anahtarı.

Gerçekten rutinler wellness, iyi oluş alanlarında kritik öneme sahip. Koçluk seanslarında üzerinde çalışılan temel alanlardan birisidir.

Mikro Alışkanlıklar ve 2 Dakika Kuralı:

James Clear, alışkanlık oluşturmanın ilk adımının mikro alışkanlıkların oluşturulması olduğunu belirtiyor. Bu, çok küçük, ancak düzenli olarak tekrarlanabilen adımlardan oluşan bir başlangıç.

Ayrıca, herhangi bir şeyi sadece 2 dakika boyunca yapma kuralını öneriyor. Bu, başlangıçta sürecinizi basitleştirmenin ve alışkanlıklarınızı oluşturmanın etkili bir yoludur.

Kitap alışkanlıklarınızı değiştirmek, yeni alışkanlıkları hayatınıza katmak için küçük adımlarla, büyük değişimlere nasıl ulaşabilecekleri konusunda size ilham verebilir.

Gökçen Somuncuoğlu

Fonksiyonel Wellness Koçu0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir