Gençler ve Koçlar Projesi

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Hasibe Sağlam

Profesyonel Koç – PCC

Sosyal sorumluluk projeleri çocuklarla ve gençlerle birlikte yapıldığında bir başka verimli, bir başka keyifli oluyor. Onların tertemiz, samimi ve gösterişsiz dünyalarında koçluğun yansımalarını daha çabuk görebiliyorsunuz. Biz onlara koçluk yaparken onlar da bize öğrenci koçluğunun inceliklerine dair yepyeni farkındalıklar oluşturuyorlar.

Gençler ve Koçlar Projesi – 1

İlk kez 6 Mayıs 2021-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Gençler ve Koçlar Sosyal Sorumluluk Projemiz LGS ve YKS sınavlarına hazırlanan öğrencilere yönelik yapılmıştı. Değerli koçlarımız Tuğba Kırlı ve Pelin Çetrefil’in koordinatörlüğünde gerçekleştirdiğimiz bu projede 70 gönüllü profesyonel koç ile 85 LGS ve YKS sınav öğrencisi eşleştirilerek 6 hafta boyunca öğrencilerle bireysel koçluk seansları yapıldı.

Gençler Koçlar Plus Projesi – 2

İlk projemizden gelen olumlu dönüşler üzerine projenin ikincisinin üniversite öğrencilerine yönelik olmasına karar verdik. Gençler ve Koçlar Plus adını verdiğimiz bu projeyi Bandırma 17 Eylül Üniversitesi öğrencileri ile gerçekleştirdik. 7 Ekim 2021 – 9 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz bu projenin teması ise “Takım Koçluğu” oldu.

31 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen projenin ilk sunumunda Tanışma, Anlaşma, Takım Kurma, Yaratım ve Takım Ruhu başlıkları altında takım kurmanın incelikleri üzerinde duruldu.

Proje kapsamında 25 gönüllü profesyonel koç ile 30 öğrenci eşleştirilerek 4 hafta takım koçluğu, 6 hafta bireysel koçluk çalışması yapıldı. Takım Koçluğunun incelikleri üzerine yapılan atölyede 5 şapka gerçekler anlatıldı.

Beyaz Şapka Gerçekler: Takım kurma gerçek bir plan gerektirir.

Kırmızı Şapka Gerçekler: Duygularla hareket ederken dikkatli ol.

Sarı Şapka Gerçekler: Fayda değeri yüksek planlar uzun ömürlü olur.

Yeşil Şapka Gerçekler: Yaratıcı fikirler eğlencelidir.

Mavi Şapka Gerçekler: Plan yaparken mantık ve duygu dengesi önemlidir.

Siyah Şapka Gerçekler: Uyarıları önemse.

Proje kapsamında ayrıca PCC, Mentor Koç Gültekin Doğan hocamız da 17 Eylül 2021 tarihinde “Zihnini Rahatlat, Bakış Açını Genişlet” seminerini sundu.

17 Eylül Üniversitesi öğrencileri ile gerçekleştirdiğimiz bu güzel proje By Protokol Dergisi tarafından “2. Avrupa Ödülleri” kapsamında “Yılın En Başarılı Sosyal Sorumluluk Koçluk Projesine Ödülü ”ne layık görüldü.

Gençler ve Koçlar Projesi – 3

Gençler ve Koçlar 3 projesinin başlığını ise “Mindful Öğrenci Olmak” şeklinde belirledik. Bu projede 1 Ekim 2021 – 12 Haziran 2022 tarihleri arasında 100 profesyonel koç ve 25

LGS ve YKS öğrencisi eşleştirilerek 25 hafta boyunca birebir sınav koçluğu yapıldı. Ebeveynler yönelik Mindful Veli Seminerlerinde ise alanlarında uzman koçlarımızın sunumları ile velilerimiz bilgilendirildi.

Gençler ve Koçlar Projesi – 4

Geride bıraktığımız 3 güzel projeden edindiğimiz tecrübe ve bilgi birikimi ile projeyi yeni bir formatla tekrar uygulamaya koyduk. Bu kez projemizi Süpervizyon Destekli Koçluk Araçları Uygulama Atölyesi ile entegre ederek hem koçlarımız açısından hem öğrencilerimiz açısından projeyi daha verimli hale getirmeye çalıştık.

2022 yılın Ağustos – Eylül aylarında gerçekleştirilen bu dördüncü projemizin öncesinde değerli koçlarımız ile birlikte 4 ayrı toplantı gerçekleştirdik ve projenin 9 toplantı, 3 Veli Semineri, 6 Süpervizyon ve 6 bire bir seanstan oluşmasına karar verdik.

6 Ağustos tarihinde Zoom üzerinden projenin tanıtım toplantısını gerçekleştirdik. Yeni koçlarımız ve öğrencilerimizle tanıştık, projemizi ayrıntılı bir şekilde tanıtımını yaptık.

15 Ağustos 2022 Pazartesi günü Zoom üzerinden değerli koçlarımız Nezahat Hoca ve Nursel Hoca tarafından velilerimize yönelik “Jenerasyon Teorisi ve Z Kuşağını Anlama” seminerini gerçekleştirdik.

29 Ağustos 2022 Pazartesi 2022 tarihinden 2. Veli Seminerinde 63 katılımcı veliye yine Nezahat ve Nursel hocamız “Beş Sevgi Dili” seminerini sundular.

12 Eylül 2022 Pazartesi tarihinde 3. Veli Seminerinde “Sınav Ailesi Olmayı Öğreniyorum” başlıklı seminer verildi. Bu harika seminerlere yaklaşık 50 veli, koç katıldı.

40 dan fazla öğrenciye koçluk yaparak LGS ve YKS sürecinde geçlerin stres ve kaygılarını hafiflettik.

Gençler ve Koçlar Projesi – 5

2 Ekim tarihinde Nursel hocamız ile birlikte 5 yüce gönüllü koç olarak Gençler ve Koçlar sosyal sorumluluk projesinin beşincisini planlamasını yaptık.

4 Ekim Salı günü değerli öğrenci koçumuz Seçil Gürdil Daban ile Gençler ve Koçlar Projesinin beşincisinin tanıtımı üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

Birinci Veli Seminerimizi 10 Ekim Pazartesi tarihinde gerçekleştirdik ve “Sınav Ailesi Olarak Koçlukla Tanışıyorum” başlıklı sunumumuzu yaptık. Bu seminerde değerli velilerimize ve öğrencilerimize “Koçluk Nedir? Ne Değildir?” sunumunu yaptıktan sonra Yavuz Koç, Hızlı Okuma; Seçil Koç, Proje Nasıl İlerliyor?; Nezahat Koç da Sınav Süreci konusunda bilgilendirme yaptılar.

İkinci Veli Seminerimiz ise 24 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirildi. Bu seminerimizde Nezahat ve Nursel hocamız “Sınav Sürecinde Motivasyon” konusu üzerinde durdular.

Üçüncü Veli Seminerimiz ise 7 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirilmiş olup yine Nezahat ve Nursel hocamızın sunumları ile “Veli-Öğrenci Doğru İletişim” konusu üzerinde durdular.

Şimdi ise bu projenin beşincisini de geride bırakmanın gurunun yaşamaktayız. 2023 yılı başında altıncısını yapmaya hazırlandığımız bu proje her defasında daha da zenginleşerek hem koçlarımıza, hem öğrencilerimize, hem de değerli velilerimize çok büyük kazanımlar sunuyor.

6 hafta boyunca öğrenciler birebir koçluk hizmeti alırken online ortamda velilerimizle buluşarak onlara koçluğun ne olduğunu, öğrencilere ne gibi faydaları olduğunu anlatma imkanı buluyoruz. Bu proje kapsamında sınavlara hazırlanan öğrencilerin ebeveynlerine ücretsiz seminerler sunuyoruz.

Program tamamlandığında herkes katılım belgesini alarak programı başarıyla bitirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyor. Aslında yaptığımız sosyal sorumluluk projesi yüreklerimize dokunan birer fısıltı ile iyileşme terapisi… Hani hafiften bir müzik çalar da kahvenizi yudumlarken şükür haline geçersiniz ya işte tam da öyle bir şey… Anlatılmaz yaşanır…

Peki sevgili koçlar kalbe dokunan bu muhteşem projede sizler de yer almak ister misiniz? Kalplere dokunmaya hazır mısınız? Haydi, öyleyse siz de Koru Koçluk ailesine katılın.

Bu projelerde gönüllü olarak görev alan ve emeği geçen tüm koç arkadaşlarıma bir kez teşekkür etmek istiyorum.

Kalbimden kalbinize şükranlarımı sunuyorum.

Sevgiyle …

Hasibe Sağlam

Profesyonel Koç – PCC

Koru Coaching Magazine, 2023 Ocak sayısında yayınlanmıştır.0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir