Gençlere Umut Projesi

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

6 Şubat Depreminde binlerce insanımız yaşamını yitirdi, ama ya geride kalanlar? Depremi doğrudan veya dolaylı olarak yaşayalar arasında en çok etkilenenler kuşkusuz çocuklar ve gençler oldu. Özellikle YKS ve LGS sınavlarına hazırlanan gençlerin nasıl bir psikoloji içinde olduklarını anlamak herhalde zor olmasa gerek.

Koru Coaching ailesi olarak çok değerli gönüllü koçlarımızla birlikte depremzede gençlerimiz için ne yapabiliriz derken daha önce 6 kez gerçekleştirdiğimiz Gençler ve Koçlar Projemizi yeni bir formatla depremzede gençler için uyarlamaya karar verdik. Ve ortaya Depremzede Gençler İçin Gençlere Umut Projesi ortaya çıktı.

İstanbul Gönüllüleri ile ortaklaşa organize ettiğimiz bu projede gönüllü profesyonel koçlarımız depremzede öğrencilere koçluk desteği verirken, veliler için ücretsiz seminerleri organize ettiler. Bu projeye büyük emek veren ve sahip çıkan başta İstanbul Gönüllülerinden Altan bey ve Ayça hanım olmak üzere, değerli zamanlarını bu projeye ayıran sevgili koçlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

Projemiz 6 Mart tarihinde başlamış olup, 20 Haziran tarihinde sonlandırılmış olacak. Proje kapsamında bu güne kadar depremden doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen 40 öğrenciye ulaşıldı. 47 gönüllü koçumuz da bu projede görev aldı.

Projedeki hedef kitlemiz deprem bölgesinde bulunan, depremden etkilenmiş, taşınmış vb durumda olan YKS ve LGS sınavlarına hazırlanan öğrencilerimiz olarak belirlendi

Koordinatör koçlarımız Seçil Gürdil Daban, Feray Erdaş, Yavuz Alkan,Nezahat Can ve Nursel Candemir öğrencilerle gönüllü koçlarımızı eşleştirerek görüşmeleri organize ettiler. Bu kapsamda ilk toplantımızı Zoom üzerinden 6 Mart tarihinde gerçekleştirdik. Öğrencilerden, velilerden ve koçlarımızdan alınan geri dönütlerle projenin etkili ve verimli birşekilde ilerleyebilmesi için gerekli adımlar atıldı. Böylece gönüllü koçlarımızın öğrencilerle birebir seansları başlamış oldu.

Projenin ikinci ayağını oluşturan veli seminerlerinin ise her hafta pazartesi günü saat 21:00 de Zoom üzerinden yapılmasına karar verildi. Şimdiye kadar 4 seminer gerçekleştirilmiş olup seminerlerimize velilerimiz ve öğrencilerimiz ciddi ilgi gösterdiler.

Veli Seminerleri serimizin ilkini 6 Mart Pazartesi günü gerçekleştirdik. Değerli hocamız Mehmet Ali Akgün velilerimize ve öğrencilerimize Nefes Teknikleri üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz nefes tekniklerini öğrenerek sınav kaygısı ve stresi ile nasıl baş edebilceklerini öğrendiler. İkinci veli seminerimiz ise 13 Mart Pazartesi günü gerçekleştirildi. Bu seminerde Nezahat, Nursel ve Feray koçlarımız Sınav Kaygısı üzerine bir sunum gerçekleştirerek öğrencilere uygulayabilecekleri bazı teknikler gösterdiler.

20 Mart Pazartesi günü yaptığımızı üçüncü veli seminerimizde bu kez rehber öğretmen ve aile danışmanı Ayşegül Şahin öğretmenimiz öğrencilerimize Mutlu Veliler Başarılı Öğrenciler başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi.

Veli seminerleri serimizin dördüncüsü 27 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilmiş olup aile danışmanı Fadime Öner Deprem Korkusu Nasıl Giderilir başlığı altında bir sunum yaptı.

Hasibe Sağlam

MYK Belgeli Profesyonel Koç, PCC Thetahealing Uluslararası Eğitmeni

Koru Coaching Magazine, 2023 Nisan sayısında yayınlandı.