Bir Kupa Sade Dondurma

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Ahmet Can Anlatır

Dondurmanın çok daha ucuz olduğu günlerde, 10 yaşındaki bir çocuk bir pastane dükkanına girdi ve bir masaya oturdu. Garson önüne bir bardak su koydu ve ne istediğini sordu.

Küçük çocuk, “Karışık dondurma ne kadar?” diye sordu.

Garson kız, “50 sent,” diye yanıtladı.

Küçük çocuk cebinden bir avuç bozuk para çıkardı ve bozuk paralarını saymaya başladı.

“Bir kupa sade dondurma ne kadar?” diye sordu bu kez. Hizmet bekleyen insanlar diğer masalarda bekliyorlardı ve garson kız biraz sabırsızlanmaya başladı. “35 sent,” dedi sertçe.

Küçük çocuk yine bozuk paraları saydı, sonra “Ben bir kupa sade dondurma alacağım” dedi.

Garson kız dondurmayı getirdi, hesabı tezgahın üzerine koydu ve uzaklaştı. Oğlan dondurmayı bitirdi, kasiyere parayı ödedi ve gitti.

Garson kız gelip masayı silmeye başladı ve ardından gördüğü şeyle yutkundu. Orada, boş tabağın yanına özenle yerleştirilmiş 15 sent bahşiş duruyordu.

Hikayeden Dersler

Sürekli kazanma ve kaybetmeme yarışında olduğumuz şu dünyada, cömertliğin gücünü sıklıkla hatırlatılmak ne kadar önemli. Küçük çocuk karışık dondurma yemeyi düşünmüştü ama garson kıza bahşiş bırakmak için sadece bir kupa sade dondurma istemişti. Garson kız ona biraz kaba davransa da bu durum küçük çocuğun iyi kalpli yüreğini etkilemedi. Bahşişi ona bıraktı.

Hikayenin bize ilettiği bir başka güçlü mesaj daha var: Kitabı kapağına göre yargılama! Garson kız sabırsızlandı ve çocuk bozuk paraları hesaplarken gecikme nedeniyle biraz kaba davrandı. Durum ne olursa olsun, başkalarına her zaman size davranılmasını istediğiniz gibi davranın.

Bazen, dış görünüşe bakarak başkaları hakkında çok çabuk hüküm veririz. Hiç kimseyi görüntüsü ile asla yargılamamalıyız.

Hikaye, nereye giderseniz gidin mutluluğu yaymayı da hatırlatıyor. Mutluluk paylaştıkça ikiye katlanır! Bunu yaparak sadece başkalarını mutlu etmekle kalmaz, kendinizi de mutlu hissedersiniz.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir