ICF – International Coaching Federation

Anasayfa Koru Akademi > Koru Koçluk Akademisi > Uluslararası Koçluk Kuruluşları > ICF – International Coaching Federation

Uluslararası Koçluk Federasyonu

Uluslararası Koçluk Federasyonu ( ICF – International Coaching Federation), merkezi ABD’de bulunan  kar amacı gütmeyen profesyonel  koçluğa adanmış  uluslararası bir kuruluştur. ICF, koçluğu, kişisel ve profesyonel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaları için onlara ilham veren düşündürücü ve yaratıcı bir süreçte danışanlarla ortaklık yapmak olarak tanımlar.  ICF, hem eğitim programları hem de koçlar için bir akreditasyon ve belgelendirme kuruluşudur.

ICF, koçluğu, kişisel ve profesyonel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaları için onlara ilham veren düşündürücü ve yaratıcı bir süreçte danışanlarla ortaklık yapmak olarak tanımlar.  ICF, hem eğitim programları hem de koçlar için bir akreditasyon ve belgelendirme kuruluşudur. ICF ayrıca profesyonel etik kodu ve mesleki standartlar oluşturmuştur. Kurumsal olarak koçluk mesleğine ilişkin akreditasyon eğitimi, ağ oluşturma fırsatları sunmakta ve konferanslar düzenlemektedir.

1995 yılında kurulan, 150’den fazla ülke ve bölgede bulunan 50.000’den fazla üyesi, koçluk bilincini artırma ve yaşam boyu öğrenme yoluyla mesleğin bütünlüğünü koruma ve en yüksek etik standartları destekleme gibi ortak hedefler doğrultusunda çalışan ICF, profesyonel koçlardan oluşan dünyanın en büyük organizasyonu ve küresel koçluk topluluğunun önde gelen sesi haline gelmiştir.

2020 yılında Uluslararası Koçlar Federasyonu olan adını, Uluslararası Koçluk Federasyonu olarak değiştirerek tek bir organizasyondan altı aileden oluşan bir federasyona dönüştü. ICF, her biri kendi yönetim kuruluna ve kaynaklarına sahip olan altı aile kuruluşunun şemsiye kuruluşudur ve ICF ekosisteminin tamamı için stratejik yön ve koordinasyon sağlar. Bu aile kuruluşları şunlardan oluşmaktadır.

  • ICF Profesyonel Koçlar – ICF Professional Coaches: Eğitimli profesyonel koçlar için üyelik organizasyonudur.
  • ICF Unvanlama ve Standartlar – ICF Credentials and Standards: Koçluk mesleği ile ilgili standartları belirleyen, bireysel koçların unvanlarını veren, denetleyen ve yöneten organizasyondur.
  • ICF Koç Eğitimi – ICF Coach Training”: Koçluk eğitimi sağlayıcılarının akreditasyonunu onaylayan, denetleyen ve yöneten organizasyondur.
  • ICF Vakfı -ICF Foundation: Kâr amacı gütmeyen, koçluğun toplumsal gelişim üzerindeki etkisini hızlandırmak ve artırmak için profesyonel koçlar ve organizasyonlar ile iş birliği yapan organizasyondur.
  • ICF Organizasyonlarda Koçluk – ICF Coaching in Organizations: Amacı, koçluğun organizasyonlardaki etkisini genişleterek ICF koçları için pazarı geliştirmeye ve koçluk becerilerini kullanan yöneticiler ve liderler için yüksek standartlar belirlemeye öncülük etmektir.
  • ICF Düşünce Liderliği Enstitüsü – ICF Thought Leadership Institute: Amacı, koçluk sanatı ve pratiği üzerine en kapsamlı ve en kaliteli bilgi birikimini oluşturarak koçluğun geleceğini yaratmak ve etkilemektir.

ICF’in Türkiye şubesi 2005 yılında kurulmuş, 24 Aralık 2009 tarihinde ise Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (ICF Türkiye) ismiyle resmi kimliğine kavuşmuştur.

Ülkemizde koçluk mesleğinin güvenilirliğini sürdürmek için programlar ve standartlar oluşturan ICF Türkiye, koçluk mesleğinin toplumun ayrılmaz bir parçası haline gelmesini amaçlamaktadır.