ICF Akreditasyonu

Anasayfa Koru Akademi > Koru Koçluk Akademisi > Uluslararası Koçluk Kuruluşları > ICF – International Coaching Federation > ICF Akreditasyonu

ICF akreditasyonu, koçluk eğitimi veren kurumlar için verilmektedir. ICF akreditasyonu alan koçluk okulları programlarının ve modüllerinin kalite ve güvenilirliğini ortaya koymuş olurlar.

ICF Akreditasyon Seçenekleri

ICF, 7 Ocak 2022’den itibaren ICF Koçluk Eğitimi, ACSTH ve ACTP akreditasyonlarını kullanımdan kaldırmış olup yeni düzenlemeyle aşağıda belirtilen 4 çeşit akreditasyonu vermeye başlamıştır.

Seviye 1 Akreditasyonu

ACC kimlik bilgilerine giden bir yol olarak belirlenen 60+ Öğrenci İletişim Saati olarak belirlenmiştir.

Seviye 1 akreditasyonu, eğitim organizasyonlarının ICF Coaching Education tarafından akredite edilmesiyle ilgilenen koçluk eğitimi sağlayıcılarına yöneliktir.

Seviye 1 akreditasyonu en az 60 ve en fazla 124 temaslı öğrenme saati içindir ve ACC Onaylı Eğitim olarak belirlenir.

1. Seviye eğitim ve öğretim programlarından mezun olanlar, sertifika gerekliliklerini karşılamaları halinde 1. Seviye başvuru yolunu kullanarak Associate Certified Coach (ACC) Sertifikasına başvurabilirler.

Seviye 2 Akreditasyonu:

125+ Öğrenci İletişim Saati PCC kimlik bilgilerine giden bir yol olarak belirlenmiştir.

Seviye 2 akreditasyonu, eğitim kurumlarının ICF Coaching Education tarafından akredite edilmesiyle ilgilenen koçluk eğitimi sağlayıcılarına yöneliktir.

Seviye 2 akreditasyonu, en az 125 ve en fazla 175 temaslı öğrenme saati içindir ve PCC Akredite Eğitim olarak belirlenir.

2. Seviye eğitim ve öğretim programlarından mezun olanlar, yeterlilik gereksinimlerini karşılamaları halinde 2. Seviye başvuru yolunu kullanarak Profesyonel Sertifikalı Koç (PCC) Sertifikası için başvurabilirler.

Seviye 3 Akreditasyonu:

75+ Öğrenci İletişim Saati, MM kimlik bilgilerine giden bir yol olarak belirlenmiştir.
Seviye 3 akreditasyonu, eğitim kurumlarının ICF Coaching Education tarafından akredite edilmesiyle ilgilenen koçluk eğitimi sağlayıcılarına yöneliktir. 

Seviye 3 akreditasyonu, 75 temaslı öğrenme saati içindir ve MCC Onaylı Eğitim olarak belirlenir. 

Seviye 3 eğitim ve öğretim programından mezun olanlar, sertifikalandırma başvuru gerekliliklerini karşılıyorlarsa, MCC başvuru yolunu kullanarak Master Certified Coach (MCC) Sertifikasına başvurabilirler.

Sürekli Koçluk Eğitimi (CCE)

CCE , yeni öğrenme, mesleki gelişim elde etmek isteyenler ve/veya ICF Yetki Belgelerini yenilemek isteyenler için tamamlayıcı ve sürekli eğitim olarak kabul edilir .

Sürekli Koçluk Eğitimi (CCE), eğitim ve öğretim programlarının Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından akredite edilmesini isteyen eğitim kurum ve kuruluşlarına yöneliktir. CCE , yeni öğrenme, mesleki gelişim elde etmek isteyenler ve/veya ICF Yetki Belgelerini yenilemek isteyenler için tamamlayıcı ve sürekli eğitim olarak kabul edilir . 

Sürekli Koçluk Eğitimi (CCE) birimleri, Sürekli Koçluk Eğitimi tamamlandıktan sonra kazanılır. CCE birimleri iki kategoride verilir: 

  • Temel Yetkinlikler:   ICF Temel Yetkinlikleriyle doğrudan ilgili olan veya onu genişleten tamamlayıcı ve sürekli koçluk eğitimi 
  • Kaynak Geliştirme:  Bir koçun profesyonel gelişimine katkıda bulunan becerilerde eğitim (örneğin, kişisel gelişim, koçluk araçları veya değerlendirmeleri, iş kurma veya ICF Temel Yeterliliklerinin dışında kalan diğer materyaller) 

Başlangıç ​​veya koça özel eğitim olarak kabul edilen eğitim içeriği sağlıyorsanız, CCE Akreditasyon Süreci için uygun değilsiniz ve 1. Düzey veya 2. Düzey Akreditasyon için başvurmanız gerekir. 

CCE akreditasyonları, yeni öğrenme ve profesyonel gelişim elde etmek isteyenler için tamamlayıcı ve sürekli eğitim için tasarlandığından, hiçbir tekil program 40 saati geçemez. Bununla birlikte, 40 saatlik birden çok bölüm, ilerici bir sürekli eğitim geliştirme yolu olarak birbirine bağlanabilir. 

Yalnızca Kaynak Geliştirme CCE (kişisel gelişim eğitimi, koçluk değerlendirmeleri veya araçları, iş kurma veya ICF Temel Yeterliliklerinin dışında kalan diğer materyaller) olarak nitelendirilen eğitim içeriği sunuyorsanız, CCE Akreditasyon Süreci için uygun değilsiniz. Resmi olarak akredite edilmiş bir CCE sağlayıcısı ile aynı ayrıcalıklara sahip olmayacaksınız (yani, CCE logosunu kullanma izni ve ICF Eğitim Arama Hizmetinde bir listeleme).  

RD CCE birimlerini katılımcı adı, etkinliğin/sınıfın adı, tarih ve tamamlanan saat sayısı ile antetli kağıda kendi sertifikanız, mektubunuz veya e-postanız aracılığıyla verebilirsiniz.