Lionel Messi’nin Başarı Hikayesi

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

“Erken başlıyorum

ve her gün, her yıl geç kalıyorum.

Bir gecede başarıya ulaşmam

17 yıl 114 günümü aldı.”

Lionel Messi daha çocukluk yaşlarındayken oynadığı topla herkesin dikkatini çekmeye başlamıştı. Topa dokunuşu ve kontrolü yaşına göre olağanüstüydü. Messi 5 yaşında, babasının antrenörlüğünü yaptığı Grandoli adlı futbol takımında forma giymeye başladı.

Ancak Messi 11 yaşına geldiğinde, kendisine büyüme hormonu eksikliği teşhisi konuldu. Zengin bir aileden gelmediği için ailesinin tedavi masraflarını karşılayacak durumu yoktu.

Ancak bu sıkıntılarına rağmen Messi futbol oynamaya devam etti. İspanya’daki akrabaları sayesinde Barcelona Futbol Kulübü onun yeteneğinden haberdardı, onu ve babasını deneme için İspanya’ya davet etti. Deneme sürecinin ardından Messi’ye, İspanya’ya taşınması hâlinde sağlık masraflarını karşılanacağı söylendi. Kısa süre sonra ailesiyle birlikte Avrupa’ya taşındı ve Barselona Kulübünün genç takımında oynamaya başladı.

Lionel Messi attığı gollerle göz doldururken, yaptığı asistlerle de oyun arkadaşlarını ve takımını hep yukarılara taşıdı. 2012 yılı Messi’nin tüm rekorları kırdığı yıl oldu. Bir yılda en çok gol atan oyuncu olarak Guinness Dünya Rekoru unvanını aldı.

Futbol oynamasında en büyük destekçilerinden biri büyükannesi olduğu için Messi her attığı golde gökyüzünü işaret ederek golünü büyükannesine adamıştır.

Lionel Messi çok erken yaşlarda büyük bir hormon hastalığına yakalanmasına, ailesinin maddi durumunun yetersiz olmasına ve tüm reddedilmelere rağmen futbol tutkusundan asla vazgeçmedi. Futbolu bırakmak yerine hastalığıyla savaşmayı seçti.

Başarısızlıklar hayatın bir parçasıdır, ne kadar kötü durumlarla karşılaşırsanız o kadar alçakgönüllü ve güçlü olabilirsiniz.

“Hayallerine ulaşmak için savaşmalısın. Bunun için fedakarlık yapmalı ve çok çalışmalısın.”

Günümüzde dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Arjantinli futbolcu Lionel Messi 7 kez Avrupa Yılın Futbolcusu (FIFA Ballon d’Or) ödülünü ve 6 kez UEFA Altın Ayakkabı ödülünü kazanarak bu ödülleri en çok kazanan kişi oldu.

Kariyerinde 35 kupa kazanan Messi, 7 İspanya Kraliyet Kupası, 4 UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu elde etti.

Messi, İspanya Futbol Ligi La Liga’da 474 golle en çok gol atan, en çok Hat trick yapan (36) ve en çok asist üreten (192) oyuncu rekorlarını elinde tutmaktadır. Kulüp ve ülke kariyerinde 750’den fazla gol atmış ve bir kulüp için en fazla gol atan (672) oyuncu olmuştur. Katar’da oynanan 2022 Dünya Kupasında ülkesi Arjantin’i şampiyonluğa taşıyarak Dünya Kupasını kaldıran futbolcu olmuştur.

Abdullah Anlatır

Koru Coaching Magazine, 2023 Ocak sayısında yayınlanmıştır