Vazgeçmedim…

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Özlem Aktaş | Eğitimci-ICF Onaylı Profesyonel Koç

1999 yılında üniversiteyi bitirdiğimde 21 yaşındaydım. Erzurum Tahirhoca köyüne çıktı ilk tayinim. Tecrübesizdim ama azimliydim, kararlıydım. VAZGEÇMEDİM!

Köyün orta yerinde bir okul, yanında küçük bir lojman ve beşi bir yerde 21 öğrenci. İlk sınıfı boyadık çocuklarla açık maviye, müdür odasını düzenledik sehpa, sandalye büst, perde toplayarak ilçeden, gideri olmayan tuvaleti temizledik. VAZGEÇMEDİM!

Sobayı yaktık, eğitim öğretim başladı köy çocuklarındaki masumiyetle ve birde kendilerine has kokularıyla. Onlar öğrendikçe mutlu oldum, çoğunun sonrası olmadığını bilsem de VAZGEÇMEDİM!

Kış bastırdı demir kapıda dondu elim, kaç gece su giderindeki buzu kırdım mum ışığında çekiçle, okul yolum kapandı saman çuvallarıyla açtı çocuklar. VAZGEÇMEDİM!

Köy yoluna çıkıp araç bekledim çokça ve minder döşeli traktörle gittim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ama VAZGEÇMEDİM!

Köylüyle iletişim kurdum, geldim gittim şaşırdılar daha önce görmedikleri bu ilgiye “Sen kürt müsün yoksa hocam?” diyecek kadar. Beni ekmeksiz, peynirsiz, helvasız bırakmadılar bir yıl boyunca. VAZGEÇMEDİĞİME değmişti.

Bir Coşkunum vardı kirpi gibi bakımsız çoğu zaman öğle yemeğini beraber yediğim, bir gün eli sarılı geldi “Ne oldu?” dedim, “Size çiçek toplarken elim bir tarım aletine sıkıştı.” dedi, içim yandı ama yine VAZGEÇMEDİĞİME değdi dedim.

Coşkun bir gün beni öğle yemeğine davet etti gittim, baktım evde herkes oturuyor şaşkın, ben de kızgın okula geç kalacağım diye, en sonunda sofra geldi 4 yumurta yağda, birde yoğurt. “Hocam kusura bakma haberimiz yoktu geleceğinden, evde tüp bitmişti sobada yaptık ondan geç oldu.” (Yaz sıcağında soba yakmışlar 4 yumurta pişirmek için) çok yandı içim “Neden böyle yaptın Coşkun?” dedim, “Hep sizde yiyoruz bir kere de bizde yemiş olduk,” dedi. Küçücük kirpimdeki vefayı görünce VAZGEÇMEDİĞİME değdi dedim.

Karne günü kapıyı açtığımda 21 kır çiçeğimin sessiz sedasız topladıkları kır çiçeklerini kapıma yapıştırıp süslediklerini görünce yine VAZGEÇMEDİĞİME değdi, dedim.

Yıllar geçti vazgeçmediğime değecek çok şeyler yaşadım.

VAZGEÇMEDİM VAZGEÇMEYECEĞİM zira ben bir ÖĞRETMENİM ve daha yapacak çoooook işim var.