EMCC – Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi

Anasayfa Koru Akademi > Koru Koçluk Akademisi > Uluslararası Koçluk Kuruluşları > EMCC – European Mentoring & Coaching Council

EMCC – European Mentoring & Coaching Council

Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi (EMCC), profesyonel koçlar, mentorlar ve süpervizörler ile eğitim sağlayıcıları için akreditasyon sağlayan, bu alanlardaki etik kuralların ve standartların geliştirilmesinde öncülük eden, kar amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyondur.  Avrupa Birliği içinde Koçluk ve Mentorlük mesleğini temsil eden bir rolü bulunmaktadır.

EMCC, mentorluk ve koçluk alanlarında anketler ve çalışmalar gibi araştırmalar yürümekte ayrıca mentorluk ve koçluk meslekleri için uluslararası araştırma konferansları düzenlemektedir.

ilk kez 1992 yılında EMC – Avrupa Mentorluk Merkezi olarak kurulan kurum, 2002 yılında başlığına koçluk mesleğini de ekleyerek EMCC (Avrupa Mentorluk ve Koçluk Merkezi) olarak yeniden isimlendirildi.

EMCC,  Bağlı Ülkeleri EMCC’lerinden ve EMCC olmayan ülkelerdeki doğrudan üyelerden oluşmaktadır. 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle Belçika, Kıbrıs Rum Yönetimi, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Romanya, İspanya, İsviçre, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna ve Birleşik Krallık artı Asya Pasifik Bölgesi üye konumundadır.  31 Aralık 2021 itibarıyla EMCC’nin 26 Bağlı Ülke/Bölge ve 85 ülkede 10.000’den fazla üyesi bulunmaktadır. Konseyin başkanlığını  2018 yılından beri Türkiye’den Rıza Kadılar sürdürmektedir.

2011’de EMCC, Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF ) ile birlikte, Avrupa çapında koçluk ve mentorluk mesleğinin kendi kendini düzenleyen bir meslek olarak Avrupa Birliği’nde Koçlar, Mentorlar ve Süpervizörler için Koçluk, Mentorluk ve Süpervizyon için Mesleki Tüzük’ün kabul edilmesine öncülük etti. 

EMCC, 5 Şubat 2016 tarihinde AC (Association for Coaching) ile birlikte hareket ederek Koçlar ve Mentorlar için Küresel Etik Kurallarını kabul etti. 1 Mayıs 2018’de APECS Association for Professional Executive Coaching and Supervision – Profesyonel Yönetici Koçluğu ve Süpervizyon Derneği, İtalya Profesyonel Koçluk Derneği, New Mexico Mentorlük Enstitüsü de Küresel Etik Kod’a  imzacı olarak katıldı.