Koç Mühendis Bakış Açısıyla 5S

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Hakan Öksüz | Makine Mühendisi, Profesyonel Koç

Hayatımızda herkesin bir planı, hedefi (ulaşmak istediği yer) mevcuttur. Kimisi plansız ilerler kimisi plan yapar ve yaptığı plana sadık bir şekilde uyar. Başarılı olanlar sıkı bir planlı çalışma ile ilerleyenlerdir. Elbette başarısızlık dönemleri zaman zaman her insan için yaşanmaktadır.

Hakan Öksüz

5S ve 5S Kuralları ilk olarak 1950’li yıllarda Japonya’da ortaya çıkmış, “S” harfi ile başlayan Seiri, Seiton, Seiso, Seiketsu ve Shitsuke şeklinde beş adet japonca kelimenin kısaltılmış adıdır. Peki bu kelimeler ne anlama gelmektedir?

Seiri kelimesi: “Ayıklama”,

Seiton kelimesi “Düzen”,

Seiso kelimesi “Temizlik”,

Seiketsu kelimesi “Standartlaştırma”,

Shitsuke kelimesi “Disiplin” anlamına gelmektedir.

Tanımları öğrendiğimize göre artık Koç & Mühendis Bakışı Açısıyla ‘5S’ten şöyle bahsedebiliriz:

Hayatımızda herkesin bir planı, hedefi (ulaşmak istediği yer) mevcuttur. Kimisi plansız ilerler kimisi plan yapar ve yaptığı plana sadık bir şekilde uyar. Başarılı olanlar sıkı bir planlı çalışma ile ilerleyenlerdir. Elbette başarısızlık dönemleri zaman zaman her insan için yaşanmaktadır.

Hayatımıza 5S ve 5S Kurallarını uygularsak ne olur? Hep birlikte inceleyelim. 5S yukarıda belirtildiği gibi 5 kelimeden oluşmaktadır. (Seiri, Seiton, Seiso, Seiketsu, Shitsuke)

Seiri “Ayıklama”

– Hayatımızda zaman zaman gereksiz şeylerle meşgul oluruz vaktimizi boşa geçirdiğimiz şeylerdir bunlar (sürekli sosyal medyaya bakmak vs.) zamanımızı bunlardan ayıklamamız gerekiyor. Belirli vaktimiz var onu da boşa geçirmemekte fayda var. Zira giden zaman geri gelmiyor bu hayatta telafisi olmayan şeylerden birisi de boşa geçen zamandır. Gereksiz şeyleri bir yere ayıklayıp, hayatımız için gerekli şeylerle devam etmeliyiz. Bilgiler de buna dahil, bizleri A noktasından B noktasına götürebilecek bilgiler yani hayatımız için faydalı bilgiler önemlidir.

Seiton “Düzen”

– Hayatta yapabileceğimiz şeyleri belirli bir düzen içine diğer ifadeyle bir plan dahiline koymak gerekiyor. Bir gün yapılacaklarınızı düzenli bir şekilde yapmaya devam ederseniz başarıya ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Seiso “Temizlik”

– Zaman zaman olumsuz düşünceler gelir zihnimize, zaman zaman çevremizde negatif insanlar ile birlikte yer alırız kimi yerlerde. Öncelikle olumsuz duygularımızdan zihnimizi temizlemeli sürekli pozitif olabilmeliyiz. Negatif insanlarla da fazla tartışmaya girmemeliyiz. Sürekli pozitif olabilmek için 17 saniye kuralını hatırlamakta fayda var. Bilmeyenler için bahsedelim: 17 saniye kuralı aklınıza olumsuz bir düşünce geldiğinde durup bekleyip 17 saniye boyunca olumlu yönde düşünmektir.

Seiketsu “Standartlaştırma”

– Hayatımızda çoğu şeyi planlarız veya planlamaya çalışırız. Örneğin, spora giden birinin düzenli bir şekilde devam etmesi gerekiyor ki spor onun için faydalı olabilsin. Diyet yapan birinin diyete uyması gerekiyor ki hedeflediği kiloya ulaşabilsin bu örnekler çoğaltılabilir elbette. Bu aşamada hayatımızda bir düzen kurmak olmalı; planlı hareket etmek, belirli bir plan dahilinde çalışabilmek, kitap okuyabilmek vs. kısacası belirli bir planlı hale getirip standartlaştırmış olmalıyız.

Shitsuke “Sürdürülebilirlik”

– Tüm adımları disiplinli hale getirmek yani her adıma dikkatle uymaya çalışmalıyız.

Hayatınıza 5S Kurallarını uygulamanız inanın hayatınızda çok şey değiştirecek.