Koru Nedir?

Anasayfa > Kurumsal Sayfa > Hakkımızda > Koru Nedir?

“Koru” ne anlama geliyor?

Türkçe ‘de “Koru” her ne kadar şehirlerin etrafında bulunan ağaç topluluklarına verilen bir isim ise de, Yeni Zelanda yerli halkı Maoriler için çok farklı anlamlar ifade etmektedir.

Maoriler’e göre “Koru”, yeni bir yaşam, gelişim, güç ve barışı simgeleyen spiral bir motiftir.

Ülkeye has bir “eğrelti otunun” yeni filizlenen dallarından esinlenen bu motif, Yeni Zellanda’nın da adeta bir simgesi haline gelmiştir…

Maori halkının kutsal mekanları olan “Marae” lerin duvarlarında ve tavanlarında “koru” motifleri, ahşap elsanatları olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca Maori erkek ve kadınları “koru” yu vücudlarında döğme şeklinde de kullanırlar. Günümüzde elbiseden, kolyeye, evlerdeki süs eşyalarından, Yeni Zellanda Havayolları’na kadar bu motifi ülkenin pek çok yerinde görmek mümkündür.

Maori sanatında “koru”‘nun farklı anlamları vardır. Genel olarak “koru” helozonik, spiral, akıcı yapısından dolayı yaratılışı simgeler. Bu motif ülkeye has “silver fern” isimli eğrelti otunun kıvırcık şeklinde içe doğru kıvrılan filizlerinden esinlenerek oluşmuştur. Kıvrımların içe doğru gelişmesi hayat döngüsünü temsil eder. Bir anlamda gelişimin öze doğru dönüşümü görünür burada. Gelişim öze doğru oldukça orijininden sapmaz. Değişim ve dönüşüm aynı yerde kalarak gerçekleşir.

Koru’nun diğer bir anlamı da harmonidir. Hayatın kaos ve karmaşası ile değişim ve sakinliğin dengelenmesi bir harmoni içinde gerçekleşir.

Yeni bir hayatı ve yeni başlangıçları da anlatan “Koru”, filizlenirken anne karnındaki bebeği anımsatır. Koru filizi, gelişir, büyür kendi içinde dönüp durur. O geliştikçe filizin ucu hep merkezde kalır, dışta kalan spiraller kalınlaşır ve olgunlaşır.

“Koru”nun topraktan olağanüstü çıkışını ve gelişmesini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yeni Zellanda yerli halkı Maoriler’in dilinde “Koru” aynı zamada yeni bir yaşam, gelişim, güç ve barışı simgeliyor.

Sembolik anlamda “Koru” evrende her şeyin hareket halinde olduğu gibi yaşamımızın da durağan olmadığını seslenir bize. Evet her yeni gün, bize yeni filizler sunar, yeni dallar ve yollar açar. Gelin bu filizleri kurutmayalım, onları yepyeni bir heyecanla büyütüp, gür ve güçlü dallar haline getirelim.

Eğitim hayatımızdan, aile hayatımıza, sokakta yaşadıklarımızdan, iş hayatımıza kadar; yaşadığımız yoğunluk, karmaşa, stres, sosyal baskı ve saire içinde, farkına varmadan zaman içinde bunalırken, yavaş yavaş hayattan da koptuğumuzun farkına varamıyoruz. Bu keşmekeş içinde hayatın yüksek değerlerini, güzelliklerini, sevgiyi, saygıyı, yardım severliği, paylaşmayı, dostluğu, başarının tadını da ıskalıyoruz.

İşte Koçluk sihirli bir değnek gibi sizi bu karmaşadan uyararak hayallerinizi planlar ve planlarınızı gerçeğe dönüştürmenizde size ışık tutar.

Koru Koçluk” ailesi olarak birikimimizi ve tecrübelerimizi bir yol arkadaşı olarak yaşamın inişli çıkışlı yollarında sizlerle paylaşmaya hazırız.