Özgüven

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

“Üzerinde durma cesareti göstermediğimiz fikirler, yabancılaşmış bir görkemle bize geri döner.”

– Emerson

Birsen Eker; Yazar, Şair

Merhaba sevgili okuyucularım ;

Filızoflara göre özgüven, kendini sahiplenme benimseme kudretinden doğar. İşte bu yüzden büyük düşürleri ve sanatçıları ayıran budur ki onlarda benzer deneyimlerden geçerken eşsiz bakış açıları ile bunu deneyimleme cesareti sergiler.

Emerson derki : “Üzerinde durma cesareti göstermediğimiz fikirler, yabancılaşmış bir görkemle bize geri döner.”

Çoçukken ihtiyaç duyduğumuz sevgi ve övgüleri almak için kendimizden vazgeçeriz. Olurda kendi istek ve arzularımıza yönelik özgün bir davranış sergilesek bile “ben buyum” veya “ben böyle düşünüyorum” diye ısrar etmek yerine özür dilemeye hazır bekliyoruz. Aynı zamanda penceremizde açan çiçekten habersiz tutunmaya çalışıyoruz. Çünkü içimizde suçluluk duygusu taşıyoruz. O çiçekler sessizce açar. Oysa insan başkasıyla karşılaştırır, kendini erteler, geçmişi hatırlatıp bazen matem tutar.

Emerson yıllar sonra ünlü nörobilimci Oliver Sacks, özgünlüğün var olan görme biçimlerinden farklı bakma, hayal dünyasında rahatça dolaşma, dünyayı zihnimizde yeniden yaratma ve bütün bunları eleştirel bir içgörüyle denetleme yeteneği olduğunu söyler.

Yani özgünlük geçmişteki tüm ezberleri, ilişkileri farklı gözle yeniden değerlendirmek anlamına gelir. Emerson’un boşuna değildir, “kıskançlık cehalet, taklit intihardır,” demesi… Lakin biz özgünlüğümüze adım attıkça bazı tanıdıklarımız kendilerini tehdit içinde hissedebilir.

Belkide ilkeler koymalıyız hayatlarımıza… Belki de ünlü düşünürlerinde dediği gibi ilkeler hayatlarımızı şekillendirecektir.

Gerçeğe uygun yaşıyorsak, tevazu gösterebiliyorsak, özgüven içinde yaşıyorsak, yeteneklerimizi güvenle sergileyip, hayatı ertelememeliyiz ve çalan kapıları tek tek açıp içimizdeki gücün umut ışığının farkına varmalıyız.

Bir bebek düşe kalka büyürken, kendinden nasıl vaz geçmiyorsa başlangıçta tökezlediğiniz yolda nasıl toparlanıp ileriye yüzürdüğünüzü görecek ve sonunda mutlu ve huzurlu olacaksınız.

Her biriniz çok değerlisiniz, hayallerinizden asla vazgeçmeyin ilim, bilim, teknoloji, yazmak, okumak, araştırmak, gözlemlemek, şarkı, türkü, sanat, edebiyattan asla ama asla vazgeçmeyin.

Sevgilerimle…

Birsen Eker


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir