Koçluk ve Psikolji

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

“Hepimizin hayatında zaman zaman yaşadığı

zorluklar, problemler, çözümsüzlükler, karasızlıklar olabiliyor ve bazen bunları kendi başımıza sonuca ulaştırmakta zorlanabiliyoruz.”

Nurcan Bekiş

Profosyonel Yaşam Koçu ve Numerolog

@nurcanlayenidenhayata

Hepimizin hayatında zaman zaman yaşadığı zorluklar, problemler, çözümsüzlükler, karasızlıklar olabiliyor. Çünkü kendi başımıza çözemediğimiz ya da çözmekte ve sonuca ulaştırmakta zorlandığımız durumlar olabiliyor. Bu durumlarda da bir koç ya da psikolog desteği almak isteyebiliyoruz. Bununla birlikte maalesef ülkemizde koçlara ya da psikologlara gitmek birçok kişi için anlamsız, kötü ya da sağlıksız bir durum gibi algılanıyor ve söyleniyor. Oysaki bu durum kişinin ihtiyacı noktasında çok normal ve doğru bir karardır.

Çözüm bulmak istediğimiz noktada, ihtiyacımız ile ilgili olarak bir psikologtan mı yoksa bir koçtan mı destek almamız gerektiği bir o kadar önemlidir. Çünkü Profesyonel Koçluk ve Psikologluk birbirleriye çok karşılaştırılıp, karıştırılıyor. Hatta koçluk mesleğinin tam olarak ne olduğunu bile birçok kişi bilmiyor. Oysa koçluk mesleği de birçok eğitimlerin alınarak, uluslararası etik kuralları olan, onun çerçevesinde uygulanıp, öğrenmenin ve eğitim almanın sürekli devam ettiği, uzun süreçli bir meslektir. Ülkemizin aksine Koçluk Mesleği birçok yabancı ülkede çok iyi bilinen bir meslektir. Bazı ülkelerde aile hekimlerine gittiğinizde ve durumunuzu anlattığınızda sizin bir koça mı yoksa bir psikoloğa mı gitmeniz gerektiği konusunda yönlendirilebiliyorsunuz.

Koçluk genellikle kişisel ve mesleki hedeflerini gerçekleştirmek noktasında bir takım içsel ve çevresel engelleri aşmak için uygun olabilir. Kişiler kariyerlerinde ilerlemek, ilişkilerinde iyileşmek veya genel yaşam kalitelerini artırmak istediklerinde koçluktan faydalanabilirler. Psikologlar ise genellikle duygusal veya zihinsel sağlık sorunlarıyla başa çıkmak isteyen kişiler için uygun bir seçenektir. Bunlar arasında anksiyete, depresyon, travma, obsesif bozukluk gibi durumlaryer alabilir.

Koçluk ve psikoloji arasındaki ilişki ve farkları şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Koçluk, genellikle kişilerin hedeflerine ulaşmalarına odaklanırken, psikoloji daha geniş bir perspektiften insan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini inceler.
  • Koçluk, kişilerin mevcut durumlarını değerlendirirken çoğunlukla şimdiye ve geleceğe odaklanır ve pozitif değişim sağlamak için eylem planları oluşturmasına destek sağlar. Psikoloji ise genellikle kişinin, geçmiş deneyimlerini, duygusal durumunu ve davranışlarının kökenini inceleyerek, derinlemesine anlamak ve tedavi etmek için çeşitli terapi teknikleri kullanır.
  • Koçlar genelde, belirli beceri geliştirme, kariyer ilerlemesi veya yaşam dengesi vs. gibi konularda uzmanlaşırken, psikologlar lisanslı sağlıkprofesyonelidir ve genellikle mental sağlık sorunları üzerinde uzmanlaşırlar.
  • Psikologlar yasal düzenlemelere tabidirler ve lisanslı olmaları gerekir. Koçlar da yine belirli süre eğitim, süpervizyonluk, aldıktan sonra ICF (Uluslarası Koçluk Fedrasyonu) gibi kurluşlar tarafından akredite edilirler ve belirli ünvanlara hak kazanırlar. Bunun yanında ülkemizde de profesyonel olarak koçluk mesleği yapabilmek için Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından düzenlenen belirli eğitimleri almak ve sınavları geçmek gerekmektedir. Bu eğitimler ve sınavları geçtikten sonra koçlara MYK Belgesi, yani Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmektedir. Koçlar için bağlayıcı olan diğer bir konu ise ICF gibi uluslararası kuruluışlar tarafından tespit edilen etik kurallara uyma zorunluluğudur.

Bütün bunlara bakıldığında koçluk ve psikoloji birbirine yakın ancak ikisinin de farklı süreçleri, uygulamaları ve kuralları olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte her ikisi de farklı disiplinler olarak farklı ihtiyaç ve hedeflere hizmet ederler. Biz koçlara göre herkes tam ve bütündür. Bununla birlikte ihtiyaç duydukları potansiyel ve çözüm de yine kendilerinde mevcuttur. İhtiyaç duyduğunuzda doğru yerden ve kişilerden destek almaktan çekinmeyin. Çünkü siz değerlisiniz.

Profosyonel Yaşam Koçu ve Numerolog

Nurcan Bekiş


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir