Mentör Koçluk

Hasibe Sağlam tarafından tarihinde yayınlandı

Daha önce koçluk eğitimi almış ve mesleğe yeni adım atmış olan koçların, kendilerinden önce yola çıkmış olan tecrübeli koçların yol göstericiliğinde almış oldukları desteğe Mentör Koçluk diyoruz.

Profesyonel koçluk mesleğine yeni atılacak ve mesleki kariyerlerinde ilerlemek isteyen koçlar için mentorlük hayati öneme sahip profesyonel bir destektir.

Bir çok meslekte mesleğe yeni giren kişiler meslek eğitimi süreçlerinde öğrenmelerini kolaylaştırmak ve süreci hızlandırmak adına mentorluk hizmetine ihtiyaç duya. Mentorluk bir meslek sahibinin yetkinliklerini arttırmak için kendini geliştirmesi için başvurduğu en önemli yoldur.

Koçlar da mentor koçluk hizmetinden yararlanmaya ihtiyaç duyarlar çünkü koçluk mesleği de usta çırak ilişkisine benzeyen bir öğrenme süreci gerektirir.

Mentor koç deneyimlerini tecrübelerini paylaşarak tavsiyelerde bulunduğundan; mentor koçluk hizmeti alan kişi ve kişiler yetkinliklerini geliştirirler. 

Kişilerin mentor koçluk hizmetinden yararlanarak uzmanlaşmak istedikleri alanda destek almaları mesleklerinde başarılı olmalarının hızlandırır.

Mentor koçluk yapan koçlar aynı zamanda yol gösterici birer rehberdir. Özellikle profesyonel koçluk yolculuğunda ICF gibi uluslararası kuruluşların ünvanlarına sahip olmak isteyenlerin böyle bir destek alması beklenmektedir. Ayrıca MYK dan Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için de mentorlük desteğinden yararlanabilirsiniz.

“Sevdiğin işi meslek edinirsen,
hayatında bir gün dahi çalışmış olmazsın.”
Konfüçyüs

Hasibe Sağlam