Zihin Eşittir Beden

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Fizyoterapist İlknur Cansu Koplay ile Röportaj, Hasibe Sağlam

“Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.”

Gandhi

Zihin ve beden arasındaki ilişki hala çözülmeyi bekleyen sorularla dolu olsa da bu ilişkinin varlığını her zaman gözlemleyebiliriz. En basitinden bir şeyler bizi zihinsel veya duygusal olarak rahatsız etmeye başladığında, bunun semptomlarını kolaylıkla hissedebilir ve gözlemleyebiliriz. Kalbimiz hızla atmaya başlar, her zamankinden daha fazla terleriz, uyumakta güçlük çekeriz ya da kendimizi uyuşuk ve yorgun hissetmeye başlarız. Bu durum düşüncelerimizin, duygularımızın, inançlarımızın ve tutumlarımızın biyolojik işleyişimizi olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebileceğini açıkça ortaya koymaktadır.

Zihin-beden bağlantısı nedeniyle, düşünme ve hissetme şekliniz ve sahip olduğunuz derin inanç kalıpları, hastalıkların gelişimine etki edebilmektedir. Biz de zihin-beden-ruh ilişkisini bu kez Fizyoterapist, Yoga ve ThetaHealing eğitmeni İlknur Cansu Koplay’a sorduk. Bakalım bir fizyoterapist gözüyle zihin-beden ilişkisi bizlere neler anlatıyor.

İlknur Hanım hoş geldiniz. Bize öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz biraz?

Tabii ki. Ben İlknur Cansu Koplay, Fizyoterapistim, Yoga Eğitmeniyim, Thetahealing Eğitmeni ve Uygulayıcısıyım. Memleketim olan Burdur Bucak’ta kendi kliniğimde bedensel ve ruhsal olarak iyileşmeyi hedeflediğim çalışma şeklimle şifaya ihtiyacı olanların şifasına vesile olmaya niyet ettim, ben de aynı yollardan geçmiş biri olarak.

Fizyoterapistliğe nasıl ilgi duydunuzu, Kendi hikayenizden bahsedebilir misiniz?

Hep hareketli bir çocukluk geçirdim. Yaşıtlarımdan ve hemcinslerimden farklı ilgi alanlarına sahiptim. Erkek futbol takımına kabul edilmiş ve takımın neredeyse vazgeçilmezi olan bir kız çocuğuydum. Kadınların her yerde başarılı olabileceğini daha o yaşlarda başladığım birçok faaliyette hem temsil ettim hem de savundum.

Fen Lisesinde okurken futbol oynarken yaşadığım bir spor yaralanması sonucunda karar verdim Fizyoterapist olmaya. Bulunduğum yerde yeterli fizyoterapi imkanı olmadığı için bu alanda açık olduğu ve yurt dışında bu alanın daha yaygın olduğunu fark etmiştim. İstanbul Medipol Üniversitesi’nden tam burslu mezun olarak Fizyoterapistliğe adım attım. Aynı zamanda kendi şifa yolculuğumda aldığım yurt dışı kaynaklı mesleki eğitimlerin yanı sıra hastalıkların duygusal sebeplerini ele aldığımız beden, zihin, ruh bütünlüğüne yoğunlaştım ve yolum İstanbul’da çeşitli ülkelerden farklı bütüncül konseptleri içeren Yoga ve Thetahealing ile kesişti. 200 saat Yoga eğitmenliği, 350 saat Yoga Uzmanlığını Thetahealing Uygulayıcılık ve Uluslararası Eğitmenliklerini tamamladım ve İstanbul’da belirli bir süre hizmet verdikten sonra memleketime klinik açtım. Daha öğrencilik hayatımda tanıştığım bu yaklaşımları uzun süredir aktif olarak uygulamakta ve eğitimler vermekteyim. Aldığım bu eğitimler ve uygulamalar sayesinde beden eşittir zihin sonucuna ulaştım. Zihnimizde oluşan her şey bir şekilde bedenimizde yansımasını bulmaktadır.

Bedensel sağlığımızın yaşam enerjimizle doğrudan ilgisi vardır diyebilir miyiz?

Yaşam enerjisi aslında herkeste halihazırda var olan sonsuz bir enerji. Bu enerjinin ortaya çıkmasını engelleyen şey nedir? Önemli olan bu sorunun cevabını bulmak. Yaşadığımız olaylara karşı hissettiğimiz duygular (kızgınlık, kırgınlık, suçluluk, pişmanlık gibi) enerjimizi negatife götürür.

Yaşadığımız her olayın bize bir öğretisi vardır. Bu öğretileri tamamladığımız zaman bizi engelleyen ve negatife götüren duygulardan özgürleşiriz. Yaşam enerjimiz ortaya çıkar.

Peki zihin eşittir beden düşünceniz konusunda neler söylemek istersniziz?

Birçok yerde beden-zihin-ruh bütünlüğü üçlüsünü görmüşsünüzdür. Ben bu üçlüyü kayropraksi uygulamalarında ve Thetahealing uygulamalarında kinezyolojik kas testleri sayesinde bir fizyoterapist olarak çok yakından deneyimlemekteyim.

Zihnimizin görünmeyen kısmından cevap aldığımız kinezyolojik kas testlerini kullanarak ne kadar bir bütün olduğunu somut bir şekilde de gözlemlemiş oluyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Sağlıklı ve enerji dolu bir hayat için zihin eşittir beden formülünü unutmasınlar. Zihin-beden-ruh dengesini her zaman dikkate alsınlar. Şifalarını arayanlarla yolumuzun kesişmesi dileklerimle…

Sevgilerimle Yoginiterapist