Fonksiyonel Wellness: Bütünsel Sağlığın Anahtarı

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Gökçen Somuncuoğlu

Fonksiyonel Wellness Koçu

“Fonksiyonel wellness, bireylerin aktif bir şekilde sağlıklarını ve iyilik hallerini yönetmelerini teşvik eder ve bilinçli kararlar almalarını sağlar.”

Fonksiyonel wellness, bireylerin sağlık ve iyilik hallerini bütünsel bir perspektiften ele alan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, belirtilerin yalnızca bir sonuç olduğunu ve altta yatan nedenlerin anlaşılması gerektiğini temel alır. Her bireyin benzersiz olduğunu kabul eder ve sağlık durumunun kişiden kişiye farklılık gösterebileceği görüşünü benimser.

Fonksiyonel wellness, yapılacak tıbbi testler ve bireysel değerlendirme süreçleriyle bireyin genel sağlık durumunu analiz eder. Beslenme, yaşam tarzı, stres yönetimi, uyku düzeni, çevresel faktörler, genetik gibi birçok veriyi göz önünde bulundurarak kişiye özgü

bir iyileştirme planı oluşturulup, bu alanda kişinin farkındalık kazanmasını amaç edinir.

Fonksiyonel wellness, fiziksel aktivite, uyku düzeni, stres yönetimi ve duygusal sağlık gibi diğer yaşam tarzı faktörlerini de ele alır. Bireyin enerji seviyelerini artırmak, uyku kalitesini iyileştirmek, zihinsel, duygusal ve beslenme, fonksiyonel wellness yaklaşımının temel bir unsuru olarak kabul edilir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri doğru miktarlarda ve doğru kombinasyonlarda almak, sağlıklı bir temel oluşturur. Bireysel beslenme gereksinimleri belirlenir ve besin intoleransları veya hassasiyetleri göz önüne alınır, ruhsal dengeyi sağlamak için kişiye özel yol haritaları önerilir.

Fonksiyonel wellness, bireylerin aktif bir şekilde sağlıklarını ve iyilik hallerini yönetmelerini teşvik eder ve bilinçli kararlar almalarını sağlar.

Sonuç olarak, fonksiyonel wellness, sağlığın bütünsel bir yaklaşım gerektirdiğini vurgular. Beden, zihin ve ruhun uyum içinde çalışmasıyla optimal sağlık ve iyilik haline ulaşmayı hedefler. Beslenme, yaşam tarzı, doğal destekleyici yöntemler ve kişiye özgü bir yaklaşım, fonksiyonel wellness programının temelini oluşturur.

Gökçen Somuncuoğlu

Fonksiyonel Wellness Koçu

Koru Coachin Magazine 2023 Temmuz Sayısı