Hanry Sugar’ın Harika Hikayesi

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Kişisel Gelişim Filmleri

“Hanry hayatın anlamını anlamaya başlamıştır artık. Dünya seyahatine çıkar ve her gittiği kumarhane de hesaplanamayacak paralar kazanır. Hanry, kazandığı tüm paralarla artık hastaneler ve yetimhaneler kuramaya başlamıştır.”

2023 yapımı fantastik bir kısa film olan Hanry Sugar’ın Harika Hikayesinde Baş karakter olarak Benedict Cumberbatch yer alıyor. Film İngiliz hikaye yazarı Roald Dahl’ın aynı anlı eserinden sinemaya uyarlanmış. Filmin yönetmeni Wes Anderson sıradışı efect ve animasyonları ile farklı bir tarz sunuyor.

Henry Sugar, kumar alışkanlıklarını finanse etmek için miras kalan servetini kullanan bir bekarın takma adıdır. Dahl, Hanry Sugar’ın karakterini anlatırken şunları söylüyor. “Henry Sugar gibi adamlar, dünyanın her yerinde deniz yosunu gibi sürüklenirken bulunur. Özellikle Londra, New York, Paris, Nassau, Montego Bay, Cannes ve San Tropez’de görülebilirler. Özellikle kötü adamlar değillerdir, ama iyi adamlar da değiller. Bunların özel bir önemi yoktur; onlar sadece dekorasyonun bir parçası.”

Zenginlik için içinde kumar partilerinde zamanını öldüren Hanry Sugar bir kır evi partisindeyken canı sıkılır ve malikanenin kütüphanesine girer. Kitaplıktan rastgele ince bir kitap seçer. Hindistan’da Dr Chatterjee adında birisi tarafından yazılmış olan bu kitapta gözlerini kullanmadan, zihni ile görebildiğini iddia eden İmdad Khan adında birinin olağanüstü yeteneklerinden bahsedilmektedir. Kitap Hanry Sugar’ın hemen ilgisini çeker. Çünkü Hanry böyle bir yeteneğe sahip olursa kumarda rakiplerinin kağıtlarını görmeden okuyabilecektir.

İmdad Khan bu yeteneklerini sirklerde kullanmaktadır ve insanları eğlendirmekle meşguldür. Böyle olağan üstü bir vakayla karşılaşan doktor Dr Chatterjee ise Imdad Khan ile bir röportaj yapar ve bu yeteneğini nasıl geliştirdiğini anlamaya çalışır.

Gençlik yıllarında gezici bir sirkte çalışmakta olan İmdat Khan, meditasyon yaparken kendi bedenini havaya kaldırabilen bir Büyük Yogi üstadının adını duyar ve bu Büyük Yogi’yi bulmaya çalışır. Büyük Yogi insanlardan uzakta, ormanların için tek başına yaşayan bir adamdır. Bir gün birisinin kendisini gizlice izlediğini farkedince öfkesinden terliğini ona fırlatır ancak bu davranışından dolayı pişman olan Büyük Yogi kendisine ceza olarak bu meditasyon tekniğini Imdad Khan’a öğretmeye karar verir.

İmdat Khan yıllar süren meditasyon çalışmaları ile zihnini belirli bir şeye odaklayıp nasıl kontrol altına alabileceğini öğrenir. Çünkü zihnin doğası kontrolsüz bir şekilde akıp giden, düşünceden düşünceye durmadan atlayan bir yapıya sahiptir. İmdan Khan bu pratiği yıllarca yapa yapa gözlerini kapatarak zihni ile önündeki şeyleri en ayrıntısına kadar görebilme yeteneği geliştirmiştir.

Hanry Sugar bu yeteneği kumarda kullanabilmek için bütün gücüyle kendini meditasyona verir. Henry göz hizasındaki bir mum alevine bakma meditasyonunu uygulayarak, üç yıl boyunca her gün aynı şeyi yapar. Ve sonunda oyun kartlarını arkasını görebilmeyi başarır.

Henry bu olağanüstü yeteneğini bir kumarhanelerde kullanmaya başlar. Her seferinde bütün kağıtları okuyabilmekte ve inanılmaz bahisler kazanmaktadır. Dikkatleri üzerine çekmemek için bazen kendisini kaybetmeye bile zorlamaktadır.

Hanry o kdar çok para kazanmaktadır ki, artık paranın onun için hiçbir değeri ve anlamı kalmamıştır. Bir gün apartmanındaki balkonundan Londra sokaklarına paralarını saçıp savurmaya başlar. Halk havada uçuşan paraları kapmak için bir birine girer. Olaya polis müdahale eder. Polis Hanry’a fena halde kızar, böyle paraları saçıp savuracağına ihtiyacı olanlara versene der.

Hanry hayatın anlamını anlamaya başlamıştır artık. Dünya seyahatine çıkar ve her gittiği kumarhane de hesaplanamayacak paralar kazanır. Hanry, kazandığı tüm paralarla artık hastaneler ve yetimhaneler kuramaya başlamıştır.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir