Koç Carter, Samuel Jackson

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Kişisel Gelişim Filmleri

Coach Carter

Samuel L. Jackson’ın baş rolünü oynadığı Coach Carter filmi gerçek bir başarı hikayesine dayanıyor.

Film, daha önceden namağlup unvanını taşıyan Richmond Lisesi basketbol takımını kötü sonuçlar alması nedeniyle takımın takımın dağılmaması için göreve getirilen basketbol koçu Ken Carter’ın gerçek hikayesine dayanıyor.

Otuz yıl önce Richmond Lisesi basketbol takımında oynayan Ken Carter, okul yönetimi tarafından takımın başına getirilir. Başlangıçta takım oyuncuları koça karşı oldukça kaba ve saygısızdırlar, akademik başarıları ise son derece düşüktür.

Koç Carter göreve geldiğinde ilginç bir şekilde takıma girmek isteyen oyuncuların antrenmanlara odaklanmaları yerine, okul derslerine girdiklerinde sınıfın en önünde oturmalarını ve en az 2,3 (C+) not ortalamasını almalarını şart koşar. Carter, okul personelinden oyuncuların notları ve derslere katılımlarıyla ilgili ilerleme raporları ister.

Oyuncuların ve ebeveynlerinin öfkesine rağmen Carter bu şartından vazgeçmez. Çünkü ailelere göre basketbol ile meşgul olmak çocukların uyuşturucu ve diğer kötü alışkanlıklardan alı koymaktadır. Çocuklar basketbol yerine başarısız oldukları okul derslerine odaklanırsa okuldan soğuyabilir ve kötü arkadaşlar edinerek uyuşturucuya başlayabilirler. Okul müdürü de aynen ebeveynler gibi, Carter’ın şartlarını yumuşatmasını yoksa takıma oyuncu bulamayacağını, bu nedenle basketbol koçluğuna bağlı kalmasının daha iyi olacağını söyler.

Koç Carter ise, çocukların Richmond’da suç veya spor dışında başka seçeneklerinin de olabileceğini düşünmektedir. Tüm engellemelere ve olumsuz tutumlara rağmen takım oyuncaları akademik derslerinde iyi notlar alırken namağlup unvanını da tekrar kavuşur ve Eyalet Çeyrek final maçına çıkar.

Eyalet kupasını kazanamasalar da Koç Carter, ekibin sebat etmesi ve “kendi içlerindeki zor zaferi” elde etmelerinden dolayı gurur duymaktadır.

Daha önce üniversiteye girme ihtimali bile olmayan takım oyuncularından bazıları sporda kazandıkları başarılar nedeniyle burs alıp üniversiteye gitme şansı elde ederler. Koç Carter azmi ve kararlılığıyla spor ve uyuşturucudan başka seçeneği olmayan gençlere yeni ufuklar açar.

Abdullah Anlatır

Koru Coaching Magazine, 2023 Ocak sayısında yayınlanmıştır.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir