La Famille Belier

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Kişisel Gelişim Filmleri

“Doğduğunda sağır olmadığını anlayınca çok ağlamıştım. Duyabilenlere hiç katlanamazdım. Baban “Merak etme, kafasında sağır olacak. Onu sağır gibi yetiştireceğiz. Şansı varsa hiçbir şey duymayacak” demişti… ve sen şimdi şarkı mı söylüyorsun?”


Kendisi dışındaki tüm ailesi sağır ve dilsiz olan ve onların bir yandan köy hayatının tüm yüklerini sırtında taşırken diğer taraftan ailesinin dış dünya iletişimini sağlayan, ailesi ve kendi geleceği arasında ikilem içinde kalan genç bir kızın azim ve başarı hikayesi.

2014 yılında Fransa’da topladığı yedi buçuk milyonun üzerinde seyirci ile gişe rekorları kıran La Famille Belier filmi bazen güldüren hem hüzünlendiren sıcacık birhikayesi var.

Fransa’nın kuzeyinde Normandiya’da ailesi ile birlikte küçük bir çiftlik evinde yaşayan 16 yaşındaki Paula, ailenin konuşup duyabilen tek üyesidir. Annesi, babası ve erkek kardeşi ne konuşabilmektedir ne de duyabilmekte. Bu sessiz evin bireyleri sadece işaret diliyle anlaşabilmektedir. Paula köydeki çiftliklerinde traktör ile tarlaları sürmekte, inekler için ot biçmekte, onların yemlerini ve sularını vermekte, peynirleri kasaba

pazarında satmakla uğraşmaktadır. Bir yandan da her gün bisikletiyle kasabadaki okuluna gidip gelmeye çalışmaktadır.

Aslında onun yıldız olma gibi bir hayali yoktur. Sadece şarkı dinlemeyi ve söylemeyi sevmektedir. Seçmeli ders olarak okulun müzik korosuna katılır ve hayatını değiştirecek ilk adımını atmış olur.

Başlarda sadece bir ders olarak gördüğü koro provalarında, Paula’nın sesi müzik öğretmeninin dikkatini çeker ve onu Radio France’taki ses yarışmasına katılmayıı teşvik eder.

Müzik öğretmeni onun sesini keşfettiğinde, onun pek az kişide bulunanbir yeteneğe sahip olduğunu fark eder. Paris’teki prestijli Maitrise de Radio France müzik kolejinin seçmelerine katılmaya teşvik eder. Bu ona iyi bir kariyer ve üniversite diploması vaad etmektedir

Paula, ilk başta bunu ebeveynlerine söylememeye karar verir, provalara gittiğinde erkek arkadaşıyla vakit geçirdiğini söyler.

Paula hızla gelişim kaydetmektedir. Ancak yarışma günü yaklaştıkça, hayatlarını neredeyse Paula’ya bağlı olarak sürdüren ailesini geride bırakmak, büyük şehire, Paris’e okumaya gitmek genç kızı korkutmaya başlar. Ailesi onu hep yanlarında olmasını istemektedir. Çünkü ailenin konuşabilen ve duyabilen tek kişisi odur.

Paula hayallerini gerçekleştirmek için Paris’e mi gidecek yoksa hayallerini bırakıp ailesinin yanında mı kalacak?

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir