The Boy Who Harnessed The Wind

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Kişisel Gelişim Filmleri

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk adıyla ülkemizde gösterime giren, The Boy Who Harnessed the Wind, Malavili William Kamkwamba’nın gerçek öyküsüne dayanıyor.

Salt, 2012, 12 Years a Slave gibi filmlerden tanıdığımız Chiwetel Ejiofor’u filmin hem yazanı, hem yönetmeni hem de baba rolündeki oyuncusu olarak görüyoruz. Chiwetel Ejiofor ilk kez yönettiği bu uzun metrajlı filminde baba rolüyle gerçekten de göz dolduruyor. William Kamkwamba rolünü ise 2005 doğumlu Kenyalı oyuncu Maxwell Simba paylaşıyor ve etkileyici bir oyunculuk sergiliyor.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk azim ve kararlılık ile başarıya nasıl ulaşıldığını anlatan harika bir başarı hikayesi sunuyor bize. Malavi, Afrika kıtasının güneydoğusunda yer alan ve denize kıyısı bulunmayan dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Malavi, Kasungu kasabasından olan William Kamkwamba, Wimbe köyünde yaşayan çiftçi bir ailenin çocuğudur. William bir yandan okula giderken bir yandan da merakı sayesinde arkadaşlarının ve komşularının radyolarını tamir etmeye çalışmaktadır. Boş zamanlarını hurdalıklarda elektronik alet artıkların arayarak geçirmektedir.

Okul ücretlerini ödeyemedikleri için bir süre sonra okul idaresi Wlliam’ı okula kabul etmez. Fakat William bir yolunu bulup okul kütüphanesinden yararlanmaya devam eder.

O yıl şiddetli bir kuraklık yaşanmaktadır, kıtlık, William’ın köyünü mahveder, üstelik ailenin zaten yetersiz olan tahıl depoları da soyulmuştur. İnsanlar kıtlıktan ve açlıktan dolayı köyü terk etmeye başlar.

Köyünü kuraklıktan kurtarmak isteyen William, kuyudan nasıl su çıkarılabileceğini düşünür. Kuyunun su pompasını çalıştırabilmesi için elektrik gereklidir, ancak ne yazık ki köylerinde elektrik yoktur. Aklına yel değirmenleri gelir. Büyük bir rüzgar gülünden elektrik üretebileceğini düşünür.

William, köydeki tek bisiklet ve ailenin son büyük varlığı olan aile bisikletini parçalayıp elektrik dinamosunu almak için babasından izin ister. Babası, kızarak şu açlık ve kıtlık zamanında böyle saçma sapan şeylerle uğraşacağına tarlada toprağı kazmada kendisine yardımcı olmasını ister.

Yokluk ve açlıktan dolayı kız kardeşi okuldaki öğretmeniyle bir gece evden kaçıp gider. Açlık öyle dayanılmaz hale gelmiştir ki, William’ın köpeği de artık buna dayanamamış ve ölmüştür.

William’ın annesi kocasına ağlayarak oğlunun planını yeniden düşünmesini ster. William ve babası, köpeği gömdükten sonra barışır. William, babasının ve arkadaşlarının yardımıyla, kocaman bir bir yel değirmeni kurar. Bisikletten çıkardığı dinamo ile elektirik üreterek su pompasını çalıştırmayı başarır. Artık kuyudan su çıkmaktadır, ürünlerini sulayabileceklerdir.

Gerçek hayatta da William’ın yel değirmeni haberi kısa sürede çevreye yayılır ve bir bölge gazetesinde haber konusu olur.

TEDGlobal 2007’de William’ı bir konuşma yapması için davet eder. William’ın konuşması seyirciyi öyle duygulandırmıştır ki, bazı sermayedarlar orta öğretimini finanse etmeye dair yardım sözü verdiler.

William’ın hikayesi çok geçmeden The Wall Street Journal’da yer aldı. Lilongwe’deki African Bible College Christian Academy’de öğrenci olan William, daha sonra Afrika Liderlik Akademisi’nden burs alarak eğitimine devam etti. William, 2014’te ABD New Hampshire, Hannover’deki Dartmouth College’den mezun oldu.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir