Süpervizyon Destekli Koçluk Araçları Atölyesi

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Hasibe Sağlam

Profesyonel Koç – PCC

Koçluk eğitimi ve sertifikasını almış olan birçok koçun temel sorunlarından biri de bu bilgi ve becerilerini uygulayıp geliştirecek yeterli ortamı çok fazla bulamamış olmaları gelmektedir.

Koçluk mesleği ülkemizde son yıllarda giderek daha da tanınmaya, bilinmeye ve merak edilmeye başlandı. Gençler daha üniversite çağlarından itibaren kişisel gelişim kitaplarına, popüler felsefe ve psikoloji kitaplarına ilgi duymaya başlıyorlar. Kariyer basamaklarını hızla çıkmak isteyenler, aldıkları sertifikaların yanına bir de koçluk sertifikasını eklemek istiyor. Özel sektörde yıllarını veren beyaz yakalılar da tecrübelerini ve birikimlerini koçlukla taçlandırmayı arzu ediyorlar. Biler daha 90’lı yıllarda üniversite öğrencisiyken koçluk eğitimleri ve sertifikaları almak bir tarafa, koçluğun ne olduğunu bilmez, adını bile duymazdık.

2009 yılında bir özel okulda görev yaparken okula gelen Profesyonel Danışmanlık Merkezinin Lider Öğretmen Yetiştirme Programında ilk defa koçluğun ne olduğunu öğrenme fırsatı buldum ve bu yolun hem öğretmenler, hem öğrenciler hem de ebeveynler için aynı zamanda bir hayat boyu öğrenme yolculuğu olduğunu da fark ettim. Uzun yıllar boyunca aldığım çok çeşitli eğitimler, katıldığım atölye, seminer ve konferanslar yaptığım onca seanslar öğrenme ve öğretme heyecanımı her zaman bir kat daha artırdı.

Koru Koçluk bünyesinde koçluk eğitimlerine ve atölyelere devam ederken koçluk eğitimi ve sertifikasını almış olan birçok koçun temel sorunlarından birinin bu bilgi ve becerilerini uygulayacak ortamı çok fazla bulamamış olmaları olduğunu fark ettim. Bunun yanında 2021 yılında Bandırma 17 Eylül Üniversitesi öğrencileri ile yapmış olduğumuz Gençler ve Koçlar Sosyal Sorumluluk Projesi ile de koçluk becerilerinin daha lise ve üniversite çağlarından itibaren öğrenciler için ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu görme fırsatı bulduk. PCC unvanını elde etmek için aldığım mentorluk ise ben de yepyeni ufuklar açtı. Teoriden pratiğe geçen karanlık ve bilinmez yolun koçluk becerileri ile nasıl aydınlatılabileceğini fark etmiş oldum. Böylece yılların tecrübesi ve birikimi ile proje-atölye-süpervizyon sacayağından oluşan birbiri içine girmiş programlar ortaya çıktı. Bu programları kısaca şöyle sıralayabiliriz.

1. Gençler ve Koçlar Projesi

2. Süpervizyon Destekli Koçluk Araçları Atölyesi

3. Biz Bize Gönülden Gönüle Koçluk ve Mentorluk

Gençler ve Koçlar Projesinin ayrıntılarını bir başka yazımızda ele alacağımız için burada kısaca Süpervizyon Destekli Koçluk Araçları Atölyesi, ve Mentorluk Uygulaması üzerinde duracağız.

Koçluk sürekli gelişim isteyen, uygulama ile birlikte süpervizyon ve mentorlukle de desteklenmesi gereken bir meslek alanı. Koçluk mesleğine ilk adımını atanlar meslekte ilerleyebilmek için adeta ellerinden tutabilecekleri tecrübeli bir usta arıyorlar. Süpervizyon Destekli Koçluk Araçları Atölyesi, Gençler ve Koçlar Projesi ile birlikte koçluk mesleğinde ilerlemek isteyenlere çok güzel fırsatlar sunuyor.

Süpervizyon Destekli Koçluk Araçları Atölyesi toplam 10 hafta sürüyor. Programın ilk 4 haftasında teorik olarak, Kimya Görüşmesi, Kontrat, İç Görü ve Takdir konuları işleniyor.

Koçlar 4 haftalık atölye şeklindeki bu teorik eğitimi tamamladıktan sonra kendilerinden ödev olarak bir koçluk seansı yapmaları ve görüşmenin ses kaydını almaları istenir. Ses kayıtlarını tamamlayan koçlar Gönülden Gönüle Biz Bize Koçluk Programında ses kayıtları üzerinden mentorluk yoluyla geribildirim alırlar. Böylece daha iyi ve kaliteli bir koçluk hizmeti için gerekli olan püf noktaları kavramış olurlar. Sonraki 6 hafta boyunca ise koçlara süpervizyonluk hizmeti verilir. Bu noktada devreye Gençler ve Koçlar Projemiz devreye girer. Bu projeye katılan öğrenciler ile atölyelerimize katılan koçlarımız eşleştirilir ve öğrenciler profesyonel koçlardan ücretsiz olarak koçluk desteği almış olurlar.

Süpervizyon Programında koçlar her hafta online ortamda bir araya gelerek o haftanın konusu üzerine görüş alışverişinde bulunurlar. Koçlar artık eşleştirilmiş oldukları öğrenciler ile seans yapmak için hazırdırlar. Seanstan sonraki pazartesi bir önceki hafta yapılan görüşmelerle ilgili değerlendirmeler yapılır ve böylece koçlara süpervizyonluk hizmeti verilmiş olur.

Proje sayesinde oluşan sinerji ile hem koçlar hem de öğrenciler ve ebeveynleri büyük bir kazanç elde etmiş olurlar. Koçlarımız profesyonel meslek hayatlarında hızla ilerlerken, öğrencilerimiz de erken yaşlarda aldıkları kaliteli koçluk hizmetiyle hayata, eğitime ve okula daha farklı bir gözle bakarlar. Ebeveynler ise çocukları ile daha verimli ve etkili bir iletişim sürecine girerler.

Sevgili koçlar, koçluk, birbirimiz geliştirdiğimiz, gelişirken birbirimizle yol arkadaşlığı yaptığımız keyifli bir yolculuktur. Siz sevgili koçları ve koç adaylarını da bu keyifli yolculukta aramızda görmek isteriz.

Sevgi ve şükranla

Hasibe Sağlam

Profesyonel Koç – PPC

Koru Coaching Magazine, 2023 Ocak Sayısı0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir