Hızlı Okuma Eğitimi

Anasayfa > Koru Akademi > Koru Öğrenci Akademisi > Hızlı Okuma Eğitimi

“Gözlerimin sırrını ve beynimin olağanüstü kapasitesini öğrenerek yalnızca okuma, anlama ve hatırlama hızımı artırmadım, aynı zamanda daha hızlı ve daha yaratıcı bir biçimde düşündüğümü, daha iyi not tuttuğumu, sınavlardan daha rahat geçtiğimi, daha verimli çalıştığımı ve zamandan tasarruf ettiğimi fark ettim”

Tony Buzan

Hızlı Okuma Tekniği Nedir?

Hızlı okuma teknikleri, kitap ve benzeri uzun metinleri hızlı ve anlaşılabilir bir şekilde içinden okuma becerisini sağlayan tekniklerdir.. Hızlı okuma tekniğini geliştirebilmek için gözlerin çeviklik kazanması, görme alanının genişlemesi gerekir.

Hızlı okuma becerisi özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler için son derece önemlidir. Bu beceri sayesinde öğrenciler ders kitaplarındaki konuları, ders özetlerini, paragraf sorularını çok hızlı bir şekilde okuyabilir.

Hızlı Okuma Becerisini Etkileyen Faktörler

Anlayarak hızlı okuma becerisi kazanabilmek için göz kaslarını geliştirmenin yanı sıra dikkat, odaklanma ve konsantrasyon da çok önemlidir. Konsantrasyonunuzu kontrol edebilmek şu faktörlere dikkat edilmelidir.

 1. Düşüncelerinizi kontrol edip yönetebilmelisiniz. Düşüncelerinizi yani zihninizi kontrol edebilmenin Duygusal Zeka, NLP Teknikleri ve Meditasyon ile yakından ilgisi vardır.
 2. Kendi öğrenme ve ezberleme yönteminizin farkında olmalısınız. Bunun için Hafıza Tekniklerini ve Zihin Haritaları gibi ekstra becerilere sahip olmak okuma hızınızı olumlu yönde etkileyecektir.
 3. Beynin bilişsel kapasitesi yani bilgileri hızlıca işleyebilme becerisi de Hızlı Okuma becerisi ile yakından ilgilidir. Buna zeka gücü de diyebiliriz. Bu açıdan beynin bilgi parçacıklarını hafıza da nasıl tuttuğunu, sonrasında bu bilgi parçacıklarını bir araya getirip işlediğini bilmek gerekir. Beynin bilişşsel kapasitesini etkileyen birçok faktör vardır. En temel faktörlerden biri de bilinçaltı kayıtları ve kök inançlarımızdır. Bilinçaltı Teknikleri kullanmasını bilmek Hızlı Okuma kapasitemizi olumlu yönde etkileyecektir.
 4. Konsantrasyonu etkileyen diğer bir faktör ise genel sağlığımız aldığımız besinlerdir. Özellikle beynin ihiyaç duyduğu kimyasallardan yoksun kalması Hızlı Okuma becerisini olumsuz yönde etkilemektedir.
 5. Konsantrasyonu etkileyen sonuncu etken ise çevresel etkenlerdir. Bunlar oturduğumuz yerin sert veya yumuşak olması, sıcak veya soğuk olması, sessiz veya gürültülü olması, kuru veya nemli olması, sakin veya esintili olması gibi etkenlerdir.

Hızlı Okuma Becerisini Olumsuz Yönde Etkileyen Alışkanlıklar

Bir kitabı veya metni okurken okuma hızımızı düşüren bazı alışkanlıklar da vardır. Bu alışkanlıklardan uzak durmak da okuma hızımızı olumlu yönde etkiler.

 • Hızlı Okuma becerisini olumsuz yönde etkileyen en önemli alışkanlık sesli okumaktır. Metinleri sesinizle değil gözünüzle takip ettiğinizde okuma hızınız artacaktır.
 • Cümleleri bir bütün olarak görmek yerine kelimeleri görüp takip etmek. Sadece kelimelere odaklanırsanız cümlenin bütünündeki anlamı kaçırırsınız.
 • Okurken dikkat dağıtıcı başka eylemler içinde olmak, örneğin bir şeyler yemek içmek, müzik dinlemek.
 • Cep telefonu ve bilgisayar gibi ekranlarda fazla zaman harcamak okuma zevkimizi öldürür, dolaysıyla hızlı okuma becerimiz de olumsuz yönde etkilenir.

Hızlı Okuma Becerisini Olumlu Yönde Etkileyen Alışkanlıklar

Hızlı Okuma becerimizi geliştirebilmek için bazı alışkanlıkları edinmek fayda sağlar.

 • Öğrenmeyi sevmek, öğrenmekten keyif almak. Her insanın farklı becerileri, güçlü yönleri vardır. Herkes her konuya ilgi gösteremez. Bunun için öncelikle hangi konulara ilgi duyduğunuzu kendi kendinize sorun ve o konuda yeni şeyler öğrenmenin size nasıl keyif verdiğinin farkına varın. Bu konu matematik veya fizik gibi akademik bir konu da olabilir ya da sinema, müzik, resim, futbol, yemek yapmak gibi çok başka konular da olabilir fark etmez. Önemli olan neye ilgi duyduğunuzun farkına varmak ve o konuda bir şeyler öğrenmeyi sevmektir.
 • İlgi duyduğunuz konu ile ilgili ne bulursanız okuyun. Kitap, gazete haberi, makale, hikaye, roman. Sadece okumakla da kalmayın konuyla ilgili videoları, filmleri, belgeselleri seyredin. O konu hakkındaki kelime ve bilgi dağarcığınız genişlemiş olur. Ancak burada önemli olan nokta ekran başında aşırı derecede vakit geçirmemek, zaman öldürücü bilgisayar oyunlarından uzak durmaktır.
 • Kendi içinize kapanmayın, olabildiğince sosyalleşmeye çalışın. Sosyalleşmek duygusal zekamızı güçlendirir. Duygusal zekamız ne kadar güçlü olursa hızlı okuma becerimiz de o nisbette hızlı olur. Sosyalleşmek için sosyal medyada takılmak yetmez. Size ilham olabilecek arkadaşlar edinin ve onlarla dışarda zaman geçirin.
 • Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı derler. Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Ama doğru olan şu ki çok okuyup çok gezenler, sadece okuyanlara ve sadece gezenlere göre açık ara öndedir. Ne kadar çok okuyup çok gezerseniz ufkunuz, vizyonunuz da o oranda geniş olur. Konfor alanınızda sıkışıp kalmayın, onun dışına çıkın.

Hızlı Okumanın Faydaları Nelerdir?

Hızlı okumanın faydaları şunlardır:

 • Her şeyden önce Hızlı Okuma becerisi size zaman kazandırır. Bu dünyada en önemli ve değerli şey zamandır.
 • Hızlı Okuma becerisi ile zamanı verimli kullanmayı öğrenirsiniz.
 • Hızlı Okuma becerisi size aynı zamanda bol bol okuma alışkanlığı kazandırır. Ne kadar çok okursanız o kadar bilgi sahibi ve kelime dağarcığına sahip olursunuz.
 • Hızlı Okuma becerisi beynin bilişsel becerilerini ve anlama kapasitesini güçlendirir.
 • Hangi konuda olursa olsun hızlı düşünme beceriniz artar.
 • Karar verme ve problem çözme becerileriniz güçlenir.
 • Dikkat, odaklanma ve konsantrasyon gücünüz artar.
 • Sınavlarda kendinize güveniniz artar.
 • Hangi meslekte olursanız olun meslek hayatınızda daha başarılı olursunuz.
 • Eğitim hayatınızda ödevlerinizi çok daha çabuk yaparsınız.
 • Kişisel gelişiminize hız kazandırırsınız.
 • Hafızanız ve ezberleme beceriniz güçlenir.
 • Hayata daha olumlu bakarsınız, kötümser duygulardan arınırsınız.

Koru Koçluk Hızlı Okuma Eğitimleri

Koru Koçluk’ta Hızlı Okuma Eğitimi almak ayrıcalıktır.

Koru Koçluk her konuda olduğu gibi Hızlı Okuma konusunda da meseleye bütüncül bakar ve sorunları kök inançlardan yani kökünden çözmeye başlar ve böylece hızlı ve etkili çözümler sunar.

Hızlı Okuma Eğitimini Koru Koçluk’tan Almanın Farkı

 • Koru Koçluk Hızlı Okuma becerisini bütüncül bir bakış açısıyla sunar.
 • Koru Koçluk Hızlı Okuma becerisini profesyonel koçluk yaklaşımıyla ele alır.
 • Koru Koçluk Hızlı Okuma eğitimlerinde Duygusal Zeka becerilerinden yararlanır.
 • Koru Koçluk Hızlı Okuma eğitimlerinde NLP tekniklerinden yararlanır.
 • Koru Koçluk Hızlı Okuma eğitimlerinde Bilinçaltı Tekniklerinden yararlanır.
 • Koru koçluk Hızlı Okuma eğitimlerinde ThetaHealing tekniklerinden yararlanır.
 • Koru Koçluk bugüne kadar verdiği yüzlerce eğitim ve yaptığı seanslarla farklı alanlardaki birçok tecrübeyi sentezleyerek kendine özgü, hızlı ve etkin Hızlı Okuma Eğitimi geliştirmiştir.
 • Koru Koçluk eğitmenleri alanında uzman ve sertifikalı eğitmenlerdir.
Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz iletisim@korukocluk.com adresine mesaj gönderebilir ya da 0536-356-10-14 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.