Zengin Baba Bilge Oğul

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Büyük bir ülkede, ço zengin bir adam varmış. Adamın bol miktarda serveti varmış. Bu adamın bir de oğlu varmış ve bir gün oğlunu kır gezisine götürmüş. Babanın tek amacı oğluna fakir insanların nasıl yaşadığını göstermekmiş; böylece oğlu sahip olduğu servetin kıymetini bilecekmiş.

Yolculukları sırasında küçük bir köye varmışlar. Orada, çok fakir sayılabilecek bir ailenin çiftliğinde birkaç gün geçirmişler. Yolculuktan döndüklerinde baba oğluna, “Yolculuk nasıldı oğlum?” diye sormuş.

Oğlu heyecanla “Harika bir geziydi baba” diye cevap vermiş. Zengin baba sormuş: “Fakir insanların nasıl yaşadığını gördün mü? Yolculuğun amacı, böyle varlıklı bir ailede doğduğun için ne kadar şanslı olduğunu anlamanı sağlamaktı.”

“Evet,” demiş oğlu ve babasına doğru gülümsemiş. Babası sormuş: “Peki oğlum, söyle bana; bu yolculuktan ne öğrendin?”

Bilge oğul cevap vermiş: “Baba, fakir insanların yaşamında birçok şey fark ettim. Bizim bir köpeğimiz varken onların üç köpeği olduğunu gördüm. Bizim bahçemizin ortasına kadar uzanan bir yüzme havuzumuz var, onların ise sonu olmayan nehirleri var. Bizim bahçemizde ve terasımızda özel tasarım fenerlerimiz var, onların ise geceleri yıldızları var. Bizim verandamız ön bahçeye kadar uzanıyor ancak onlar tüm ufku görüyorlar.”

Baba, oğlunun cevapları karşısında şaşırmış. Oğlu devam etmiş: “Bizim üzerinde yaşadığımız küçük bir toprak parçamız var, onların ise hayal edemeyeceğimiz kadar geniş tarlaları var. Bizim, bize hizmet eden hizmetçilerimiz var ama onlar başkalarına hizmet ediyorlar.”

Bilge oğlun öğrenecekleri henüz bitmemişti. Deneyimlerini anlatmaya devam etti, “Biz yiyeceklerimizi satın alıyoruz, ama onlar kendi yiyeceklerini yetiştiriyorlar. Bizim mülkümüzün etrafında bizi korumak için duvarlar var, onların ise onları korumak için arkadaşları var. Biz boş zamanlarımızı televizyon ve cep telefonlarıyla geçiriyoruz, onlar ise aile ve akrabalarıyla.”

Oğlan köye yaptığı gezide yaşadıklarını şöyle özetledi: “Baba ne kadar fakir olduğumuzu bana gösterdiğin için teşekkürler!” Bilge oğlunun yanıtı zengin babanın nutkunu tutturdu.

Hikâyeden Dersler

Bu kısa ve ilham verici hikâye, paranın peşinden koşmamamız gerektiğine dair çok güçlü bir mesaj veriyor. Para kıyafet, alet edevat, araba, büyük bir ev ya da sizi rahatlatacak pek çok şey satın alabilir. Ancak paranın satın alamayacağı bazı şeyler vardır: sadelik, sevgi, nezaket, şefkat, dostluklar, değerler, hayatımızı zengin kılan ailemiz…

Çoğu insan hayatta sahip olduklarını unutur ve sahip olmadıklarına odaklanır. Birinin değersiz nesnesi, diğerinin değerli varlığıdır. Her şey kişinin bakış açısıyla ilgilidir. Olaya nasıl baktığı. Bazen bize hayatta neyin önemli olduğunu hatırlatmak için bir çocuğun bakış açısı gerekir.

Siz hayatınızı nasıl algılıyorsunuz? Yeterince varlıklı mısınız? Para sizin için hayattaki diğer her şeyden daha mı önemli? Yoksa her anınızı daha iyi bir insan olmaya doğru yönlendiren sevgi, şefkat, ilgi, birlik ve memnuniyet mi?

Ahmet Can Anlatır

Koru Coaching Magazine 2023 Ekim Sayısı0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir