ThetaHealing Kurucusu Vianna Stibal Kimdir?

Anasayfa Koru Akademi > Koru Spiritüel Akademi > ThetaHealing Makaleleri > ThetaHealing Kurucusu Vianna Stibal Kimdir?

12 Ocak 1963 tarihinde ABD, Utah, Provo’da doğan Vianna Stibal, beş kardeşli bir ailede dünyaya geldi. Annesi katı bir Hıristiyan duruşuna sahipti ve Vianna daha üç yaşındayken kocasından boşanmıştı. Vianna zor ve yoksul bir çocukluktan sonra babasıyla birlikte yaşamaya gönderildi. 16 yaşında ilk evliliğini yapan Vianna kocasının şiddet ve hakaretleri ile dolu 10 yıllık bir evlilik geçirdi ve 1990 yılında eşinden boşanarak üç çocuğu ile birlikte Idaho Falls’a yerleşti.

Vianna daha genç yaşlarındayken sanata, şifalı bitkilere, alternatif terapilere, dini felsefeye ve metafiziğe ilgi duymaya başlamıştı. Bir süre sonra kişisel sağlık sorunları nedeniyle Taoizm, beslenme ve otlar (Naturopathic) üzerine çalışmaya başladı. Bu konulara duyduğu ilgi onu Natura Path’a (Doğanın Yoluna) yöneltti.

İdaho Falls’ta yaşayan Vianna, Enerji Bakanlığının bir tesisinde bir nükleer emniyet sahasında koruma görevlisi olabilmek için bir yıl süren bir eğitime başladı. Böylece bir fabrikada işe girdi.

Bu süreçte ilgi alanı olan resim çizme ve sezgisel okumalar yapmaktan hiç kopmadı. Çalışanların resimlerini çizer, onlara sezgisel okumalar yapardı. Vardiyalı olan bu işte çoğunlukla gece yarısından sabaha kadar çalışıyordu. Fakat bekar bir anne olarak fabrikada gece bekçiliği yapmanın çocukları açısından bir şey vadetmediğini biliyordu.

Sağlık sorunlarının devam etmesi onun beslenme ve otlar konusundaki ilgisini artırdı ve 1994 yılında Naturapathic Tıp kursunu bitirdi. Ardından masaj, beslenme danışmanlığı ve naturapatik uygulamalar üzerine bir işyeri açtı. Bu arada tanıştığı bir medyum ona para kazanabilmesi için sezgisel okumalar yapmasını önerdi. Artık hem çalışabileceği bir ofisi hem de para kazanabileceği müşterileri olacaktı. Okuma yaptığı sırada Tanrı’nın kendisini yönlendirdiğine inanmaya başladı. Zamanla okuma yapma konusunda çok başarılı hale geldi ve kullandığı teknikle ilgili ders vermesi istendi. Vianna artık sezgisel şifacı olarak tanınmaya başlamıştı. O zamandan sonra metafizik deneyimleri daha da derinleşti.

Bu arada sağ bacağında bir sorun ortaya çıktı, bacağı aralıklarla iki katına kadar şişiyordu. Bacağındaki iltihap ve ağrı nedeniyle öncelikle geleneksel tıbbi yöntemleri kullanmayı denedi. Nihayetinde doktora gitti ve kendisine kemik kanseri teşhisi konuldu. O zaman yaptırdığı tahliller bunu doğruluyordu. Kemik hastalıkları uzmanı kendisine daha önce buna benzer iki vakayla karşılaştığını belirterek ampütasyonun kendisi için en iyi seçenek olduğunu söyledi. Doktoru onu biyopsi için Utah Üniversitesi’ne gönderdi. Prosedür gereği kalça kemiğinin iç kısmının kazınarak örnek alınması ve bacağının açılması gerekiyordu.  Istıraplı ağrılar içinde o zamanki kocası Blake ile birlikte 4 saat yolculukla Utah’a gitti ve hastaneye yatırıldı. İşlem süresince uyanık bir şekilde, matkap ve çekiç seslerin içinde kalçasından ve bacağından parçalar alındı . O gece hastanede yatması gerekiyordu ancak kocası Blake sigortaları olmadığı ve masrafı da karşılayamayacağını söyleyince acılar içinde hastaneden ayrıldı dört saatlik yolu geri döndüler. Hastaneden ayrılırken üstüne basarsa bacağının kırılabileceği de söylenmişti. Eğer bacağı kırılırsa kanserin yayılmasını önlemek için bacağının kesilmesi gerekecekti. Her hâlükârda kendisine birkaç ay yaşayabileceği söylendi.

Vianna, altı hafta boyunca koltuk değneğine bağlı olarak kaldı. Hala acılar içinde kıvranıyor ve hayatının ellerinin arasından kayıp gittiğini görüyor gibi oluyordu. Bu arada geçimini sağlaması ve çocuklarına bakabilmesi için müşterileri ile görüşmeler yapmaya devam ediyordu. Eski kocası ile yeni evlenmiş olmasına rağmen evlilikleri sadece kâğıt üstünde kalmış ve kocası hastalığına ek bir yük haline gelmeye başlamıştı. Öyle her şeyden vazgeçip ölemez, çocuklarını yalnız bırakamazdı. Çocuklarını akrabalarına, belden aşağı felçli olan babalarına da gönderemezdi. Bu düşünceler onda yaşama isteğini ve azmini artırdı.

Bu süreçte sezgisel güçleri, Yaradan ile olan bağı daha da netleşmeye başladı. 17 yaşında verdiği bir sözden dolayı bu hayatta daha yüksek bir amacının olduğuna inanıyordu. Kafa karışıklığı ve üzüntü içinde Tanrı’ya yakardı “Neden ben? Neden bacağımı kaybediyorum? Tanrım ölecek miyim? Yapacak çok fazla şeyim vardı oysa!” Bu yalvarışın ortasında şöyle bir ses duyuyor gibi oldu. “Vianna bacağın olsa da olmasa da buradasın, bunu kabullen!” Yaşadığı bölgedeki şifacı arkadaşları ona zor günlerinde çok yardımcı oldular ve onun için hep dua ettiler. Vianna acınacak haldeydi, bir yandan topallıyor, acılar içinde kıvranıyor, bir yandan da masaj ve sezgisel okumalarla işine devam etmeye çalışıyordu.    

Sezgisine ve Yaradan’dan aldığı güce dayanarak temizlenmeye odaklandı. Bir dizi limon arındırması ile birlikte sauna arındırmasına başladı. İki buçuk hafta boyunca her gün dört saat saunada kaldı. Vitaminler ve mineraller alarak sürekli dua ediyordu. Biyopsi sonuçları nihayet geldi ve sonuçlarda kemik kanseri negatif çıktı. Bunun yanında biyopsi raporu normal kemik hücrelerinin yanında ölü hücrelerin de olduğunu gösteriyordu. Kafaları karışan doktorlar bu kez test sonuçlarını Mayo Klinik’e göndermeye karar verdiler.  Mayo Klinik’ten gelen test sonuçları için kendisini tekrar Utah Üniversitesine çağırdılar. Test sonucunda lenfatik kanserin veya teşhis edilemeyen sarkomun femurumdaki (uyluk kemiği) hücreleri öldürdüğü belirtiliyordu. Tanrı’dan aldığı hislere göre bunun civa zehirlenmesinden kaynaklandığını anlamıştı.  Civayı sisteminden nasıl atması gerektiğini araştırmaya başladı. Bu arada bacağı çok küçülmüştü, yeniden eski haline gelebilmesi için fizik tedaviye gitmesi gerekiyordu.

Geleneksel tıbbı, arındırmaları, beslenmeyi, yağları, vitaminleri, olumlamaları, hayalinde canlandırma tekniklerini kullanmıştı ama yine de hastaydı. Ne zaman Yaradan’a sorsa cevabını zaten bildiği, sadece Tanrı’dan nasıl isteneceğinin hatırlanması gerektiği söyleniyordu.

Dualarının cevabı arkadaşları ile birlikte bir orman kampındayken geldi. Oregon’daki teyzesi o gün yanlarına habersiz gelmişti. Teyzesinin orada mide ağrıları başladı. Teyzesi çadırın içine uzandı o da yanına girdi. Şiddetli ağrı olması onda önce apandisit şüphesi uyandırmıştı. Daha önce yüzlerce kez yaptığı gibi önce vücut taraması yaparak işe başladı. Okuma yaparken başının üstünden, taç çakradan çıktı ve teyzesinin alanındayken Yaradan’dan teyzesinin derdinin ne olduğunu sordu. Kendisine sorunun giardiyada (bağırsak paraziti) olduğu gösterildi. Teyzesine bu hastalığa gitmesini söyledi ve Teyzesi’nin ağrısını gideren Tanrı’ya tanıklık etti.  Saniyeler içinde ağrı kaybolmuştu. Bu işlemden sonra teyzesi ayağa kalkabildi. Bu olay Vianna’ya bu yöntemi kullanması konusunda cesaretlendirdi.

Ertesi gün sırt ağrısı çeken bir adam ofisine geldi. Aynı yöntemi bu adamda da kullandı. Adamın sırt ağrısı anında geçmişti. O gece son birkaç gün içinde yaşadıklarını kendisi için de uygulayabileceğini düşündü. Tam ofisinin kapısındayken durdu, tepe çakrasından çıkarak kendi alanını terk etti ve Yaradan’a dua etti. Sol bacağından yedi buçuk santim kısalmış olan sağ bacağı zamanla normal boyutuna dönüştü. Ağrı geçmiş, ayağı iyileşmişti.  Vianna işte o zaman şükran duygusuyla bu tekniği öğrenmek isteyen herkesle paylaşacağına Tanrı’ya söz verdi.

Neler olduğunu merak eden Vianna, bir fizikçiden yardım istedi ve bir elektrosefalografi aracılığıyla, kullandığı basit tekniğin theta beyin dalgaları ile ilişkili olduğundan emin oldu. Böylece ThetaHealing sistemini geliştirmeye başladı.

1998’de tanıştığı Guy Stibal ile evlendi ve birlikte bu tekniği öğretmeye başladılar. Kitaplar, seminerler derken 2000 yılında eğitmenlerine sertifika verir oldular. Aynı yıl, Vianna ABD dışında da ThetaHealing tekniğini öğretmeye başladı.

Vianna 2007 yılında “ThetaHealing Basic DNA” kitabını yazdı. Bunu 2008 yılında yazdığı “ThetaHealing Hastalık ve Rahatsızlıklar” kitabı izledi. Bir yıl sonra da “ThetaHealing Advanced DNA” kitabı yayınlandı.

Vianna Stibal bugün ThetaHealing felsefesi ve meditasyon tekniği ile dünya çapında ruhsal bir şifacı olarak tanınmaktadır. Vianna, tüm ırk, inanç ve dinlerden insanlara bu tekniği öğretmek için dünyanın her yerinde seminerler düzenlemektedir. Dünya çapında tahmini 500.000 uygulayıcı, 150’den fazla ülkeden eğitmenler yetiştirdi. Vianna Stibal eşi Guy Stibal, çocukları ve torunları ile birlikte çalışmalarına Montana, Bigfork’ta devam etmektedir.