Sühan Akgün ile ThetaHealing

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Röportaj Hasibe Sağlam

Her yıl giderek popülerliği artan ve merak konusu olan ThetaHealing ekolünün ülkemizdeki ilk öncülerinden biri olan sevgili Sühan Akgün hocamız ile ThetaHealing üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Sühan hocamıza ThetaHealing ile ilgili akla takılan soruları sorduk. Bugüne kadar birçok ThetaHealing eğitimi vermiş ve sayısız danışana seans yapmış olan değerli hocamızın gözünden ThetaHealing’i bir kere daha anlamaya çalıştık. Keyifli okumalar… Hasibe Sağlam

Sevgili Sühan hocam öncelikle yoğun işleriniz arasında bu sohbete vakit ayırdığınızı için teşekkürlerimi sunmak isterim.

Rica ederim, ben teşekkür ederim bu fırsatı bana verdiğiniz için. Evet her zamanki gibi yoğunum ama bu yoğunluk mutluluğu da beraberinde getiriyor diyebilirim.

Sayın hocam öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz? Sühan Akgün kimdir?

1954 yılında İstanbul’da kırmızı tuğlalı bir evde ortanca çocuk olarak dünya yaşamıma ve bu dünyada her şeyin geçici, yalnız sevginin kalıcı olduğunu keşfederek deneyimlerimi yaşamaya başladım.

Liseden mezun olunca dil öğrenmek amacıyla gittiğim İngiltere’de kendi ayaklarım üzerinde durmayı öğrendim. Döndüğümde THY’da kabin memuru olarak çalışmaya başladım. Aynı zamanda Atatürk Eğitim Enstitüsünde İngilizce Öğretmenliği eğitimimi tamamladım. Evlendim ve oğlumu daha iyi büyütebilmek için, bana insanları koşulsuz sevmeyi öğreten uçuş hayatımı bitirdim. Uçuştan vazgeçmenin hediyesi olarak kızıma kavuştum ve öğretmenlik yaşamıma başladım.

Uzun süre İngilizce öğretmeni olarak her yaştan insanın hayatına dokundum. Kendimi bildiğimden bu yana altıncı his denilen derinden algılamaya sahiptim. Eşimle birlikte kişisel ve ruhsal gelişimimiz için seanslara, seminerlere, psiko drama, transandantal meditasyon gibi kalbimizin götürdüğü her eğitim ve etkinliğe katıldık. Ne olduğunu, nasıl olduğunu bilme arayışım beni farklı öğretilere ve sonunda ThetaHealing® Tekniğine ulaştırdı. 2011 yılından beri bu teknikle mucize gibi gelen sonuçları isteyen herkesle paylaşıyorum, bu güzel yolculuğa başladığım ilk zamanlar Türkiye’de sadece dört egitmendik. Şimdi öğrencilerimin de eğitmen olması beni çok gururlandırıyor. Hayatımı daha mutlu ve doyumlu yapan ThetaHealing® Tekniğine teşekkür ediyorum.

Ben yaşam amacını fark etmiş ve bu amaç ile yol alan ve kendi yolunu arayanlara ‘Sen de yapabilirsin’ diyerek yardım etmeyi seçen biriyim. İstanbul’da doğdum, büyüdüm. Erken yaşta ayaklarımın üzerinde durmayı, çalışarak ve hizmet ederek kendimi keşfetmeyi öğrendim ve bu keşif yolculuğu hala devam ediyor.

Sühan Akgün’ün ThetaHealing yolculuğu nasıl başladı?

Aslında kişisel gelişim yolculuğum otuzlu yaşlarda evlendikten sonra eşimle birlikte kendimizin en iyisini bulmak amacıyla yaptığımız çabalarla başladı. O zamanki arkadaşlarımızla kişisel gelişim seminerlerine katılmaya başladım. İki yıl süren grup terapisi ve arkasından iki yıl daha psikodrama çalışmaları ile kendimi keşfetmeye devam ettim. Çeşitli inanç, felsefe ve öğretilerin araştırmalarını yapıp dersler aldım.

Transandantal meditasyon öğrenerek çok uzun zaman bunu uyguladım. Anda kalabilmeye, sezgilerimi dinlemeye, her gün olumlamalar yaparak beynimi pozitif düşünmeye alıştırmak için pratik yaptığım, iç sesimi duymaya çalıştığım bir dönemdi.

Şehir dışında yaşayan bir yakınım rahatsızlanınca onun iyileşmesine katkıda bulunmak için meditasyon yaparak iyileştiğini imgelemeye başladım ve bu, şaşırtıcı biçimde işe yaradı. Paylaşmayı seven biri olarak bu durumu çevremdekilerle paylaşınca herkes benden şifa istemeye başladı. Tam olarak ne yaptığımı ve bunun nasıl işe yaradığını anlamamakla birlikte içimdeki yardım etme isteği bu meditasyonlara ve meditasyon sırasında enerjinin kişileri şifalandırdığına tanıklık etmeye devam etmemi sağladı. O zaman buna ‘enerji göndermek’ diyorduk.

Olumlu sonuçlar aldıkça ve bu gözlemler sırasında detaylı bilgiler edindikçe merakım arttı ve bir teknik arayışı içine girdim. Bir buçuk yıl boyunca bulabildiğim her sistemin tanıtım toplantısına gittim; deneyimlediğim bu süreci daha önce yaşamış ve bana yol gösterecek bilen birilerini aradım. O zamanlar ne isim vereceğimi bilemediğimden ‘enerji yollamak’ diyorduk; herkes benden enerji göndermemi istiyordu ben de elimden geldiği kadar bu enerjiyi gözlemleyerek şifalara tanıklık ediyordum.

Yaklaşık 10 yıl öncesinden bahsediyorum; bu günkü gibi birbirinden değerli şifa tekniklerinin olmadığını düşünürsek oldukça uzun bir şaşkınlık dönemi yaşamıştım. Sonunda hafta sonları sürekli gittiğim merkezdeki bir duyuru dikkatimi çekti ve ThetaHealing tanıtım toplantısına gittim. Yolumu ve aradığım tekniği bulmuştum ve ThetaHealing Basic, Advanced, Bereket ve Yaratım ile Ruh Eşi Seminerlerini aldım. Başka seminer olsaydı onları da alırdım ama ancak o zaman en fazla dört seminer vardı.

Öncelikle kendi üzerimde çalışmaya başladım. Bilinç ve bilinçaltında bana hizmet etmeyen inançlarımı değiştirdikçe değişmeye, kendimin daha iyisi olmaya başladım. Bunu fark eden yakınlarım onlara da uygulamam için istekte bulundular ve yakın çevremden başlayarak her isteyene danışmanlık vermeye başladım. Sonunda çemberim oldukça genişledi ve ben hiçbir şeye yetemez hale gelince ThetaHealing eğitmenliğini alıp bu tekniği herkese öğretmeyi tercih ettim, böylece herkes kendini şifalandırabilirdi.

Bugün iyi ki diyorum; çünkü bir çok insanın ThetaHealing yoluyla yaşamı güzelleşti ve bir çok harika, yetenekli insan eğitmen oldu, Onlara yol açtığım ve başkalarına yardım etmelerine aracı olduğum için çok mutluyum. Ben, bana faydası olacak bir tekniği nasıl aradığımı ve bunun çok kolay olmadığını biliyorum, şimdi bir çok güzel teknik ve harika eğitmenler herkes için bir ‘tık’ uzakta!

Size göre ThetaHealing öğretisi nedir nasıl tanımlarsınız?

ThetaHealing bir meditasyon tekniğidir. Bu meditasyonda beyin Theta dalgasında olur. Beynimiz Theta dalgasında iken bir gözlem yaparsak %90 oranında, gözlemini yaptığımız,

bizim gerçeğimiz olur. Meditasyonun özü bu prensibe dayanır, öğrenmesi ve uygulaması kolay, sonuçlarını da hemen aldığınız bir tekniktir. Kendinizin ya da izin veren herkesin yaşadığı sorunların altındaki bilinçte ve bilinç dışında kayıtlı olan inançların değişimi üzerine dayalıdır.

Theta Healing’in diğer spiritüel öğretilerden farkı nedir açıklayabilir misiniz?

ThetaHealing evrenin koşulsuz sevgisi ile yapıldığı için ve theta frekansı sakinlik ve huzur verdiği, uygulayanı da yormadığı için şu an kullanabileceğimiz en zarif, en kolay ve anında sonuç veren yöntemdir diyebilirim.

Kişisel gelişim açısından ThetaHealing eğitimlerine katılmanın ne gibi faydaları vardır?

Ben yaşadığımız modern çağda her insanın bu tekniği öğrenmesinin çok gerekli olduğu inancını taşıyorum. Çünkü yaşadığımız olayların, verdiğimiz tepkilerin sebebi olan inançlarımızın sadece %10’u bilinçli akılda tutulurken %90’ı bilinçdışında kayıtlıdır. Bilinçaltına ulaşmak çok uzun zaman alacağı için, bazen de olanaksız olduğu için böyle bir tekniği kullanmak bize hem zaman hem de enerji kazandırır.

Bu dünyada en değerli varlığımız zamandır, yerine koyamadığımız geriye döndüremediğimiz tek olgu zamandır. ThetaHealing’in bu kadar çabuk, kolay ve zarifçe dönüşüm sağlaması bu yüzyılın en değerli kazancıdır diye düşünüyorum. O yüzden danışmanlık için gelen herkese aslında bu tekniği öğrenerek kendileri için kullanmalarını ve çevrelerine de yardımcı olmalarını öneriyorum.

Peki sevgili Sühan Hocam herkes ThetaHealing uygulayıcısı ve ya eğitmeni olabilir mi?

Elbette her isteyen ThetaHealing uygulayıcısı ve eğitmeni olabilir; burada önemli olan istek, heves ve azimdir! Herkesin hedefi aynı olmayacak, aynı yolu seçmeyecektir ama bu yolu seçen herkes kolaylıkla öğrenip uygulayabilir. Hem kendisinin hem isteyenlerin hayatında olumlu değişikliklere aracı olabilir.

Bir ThetaHealing seansı ne kadar sürer ve kaç seans alınmalıdır?

Biz ona danışmanlık diyoruz; danışmanlıklar bir saat kadar sürer. Bu sürede danışan problemini anlatır, anlatmak bir ihtiyaç, biz de onu dikkatlice dinleriz ve yaşadıklarına sebep olan bilinçli ve bilinçaltındaki inançları konuşuruz. Bilinçaltı inançları da kas testleri ile tespit ederiz ve sonra danışanın istek ve izni doğrultusunda olumlu ve ona hizmet eden inançlar ile değişimini gözlemleriz. Bu değişim olunca kişinin yaşamında davranışları ve aldığı sonuçlar değişir. Sebepler değişince sonuçların değişmesi kaçınılmazdır.

ThetaHealing tekniğinin tek kuralı vardır; ‘özgür iradeye saygı’. Bu nedenle ThetaHealing’de her şey danışanın özgür iradesi ile verdiği izin doğrultusunda uygulanır.

ThetaHealing seansına gelen kişinin özel hayatına dair her şeyi anlatması gerekir mi?

Kişiler kendi hayatları için istediklerini istedikleri kadar anlatma özgürlüğüne sahiptir. Elbette biz yaşananları, hissettiklerini ve deneyimlerini anlamak için sorular sorarız, görünen sorunların altında yatan inançları bulmak için kazma çalışması dediğimiz tekniği uygularız, sorulara cevap verip vermemek danışanın özgür iradesindedir ve her şeyi anlatması gerekmez. Genellikle ThetaHealing’in zarif sevgi yayan tekniği danışanların kendilerini kolaylıkla açmaları için yardımcı olur. Danışmanlıklarımızda güven ilgi anlayış ve şefkat ön plandadır.

ThetaHealing seanslarında hipnoz mu uygulanıyor? Bilinçaltı denince insanların aklına gelen ilk şeylerden biri hipnoz oluyor ve kimi insanlar bu tür şeylerden çekinebiliyor.

ThetaHealing kesinlikle bir hipnoz yöntemi değildir, danışan tamamen uyanık bir halde kendi sorunlarını dile getirir. Değişimler tamamen danışanın isteği, özgür iradesi ve kabulü ile gerçekleştirilir.

Peki, hocam ThetaHealing genelde hangi konularda fayda sağlamaktadır?

Yaşama dair her konuda: Kişisel ve ruhsal gelişim, ilişki sorunları, kendini anlamak, yeteneklerini keşfetmek, sağlık sorunları, iş sorunları, para ve bereket ile ilgili sorunlar, iş hayatı, hedefler, kişiyi zorlayan ve tekrar eden deneyimler, aile hayatımızdan atalarımızdan getirdiklerimiz ile ilgili zorluklar ve yaşamın her alanında insana ait her konuda fayda sağlar.

ThetaHealing uygulaması modern tıbbın neresinde yer alıyor? Alternatif tıp içinde değerlendirilebilir mi?

ThetaHealing kesinlik alternatif tıp olarak değerlendirilemez. Tıbbın yeri, insan hayatına katkıları ve değeri tartışılmaz. ThetaHealing Tekniği tamamlayıcıdır. Aramızda bu tekniği uygulayan bir çok doktor ve psikolog var. Tıbbi hastalıkları tedavi etmek üzere inanılmaz çalışmalar yürütülüyor. Bu teknik ise hastalıklara sebep olan duygu düşünce inançlar üzerinde değişim sağlayarak hastalığın iyileşmesine katkı sağlıyor. Bu yüzden tamamlayıcı diyebiliriz.

Kişiler ThetaHealing eğitmenini ya da uygulayıcısını neye göre seçmelidir?

Enerji olarak kime çekiliyorlarsa. Bu kişisel ve ruhsal gelişim yolunda kiminle daha iyi yol bence. Elbetteki deneyimine dikkat etmeleri de iyi olur Bazı öğrencilerim beni rüyalarında görüp daha sonra Instagram‘da karşılaşınca kim olduğumu anlayıp aramış ve seminerlere katılmıştır, onların çoğu şu anda harika eğitmenler.

Bir ThetaHealing seansında kişiler neler olmasını beklemelidirler? Deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz?

Güzel sonuçlar beklemeleri yerinde olur. Zaten iyi sonuçlar alma umudu olmazsa danışmana gelmeye niye zahmet etsinler ki? Deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki ilk zamanlar insanlar belki işe yarar diye geliyorlardı onları getiren bir umuttu ama şimdi insanların çoğu sonuçlardan emin olarak geliyorlar ‘seansa geliyorum siz bunu halledersiniz’ diyorlar. Geçen hafta yaşadığım güzel bir geri bildirimi sizinle paylaşayım. Birkaç yıl önce danışmanlık almış bir genç kızımız randevu alarak bana geldi ve dedi ki, “Sizi ilk aradığımda şu konuda yardıma ihtiyacım var ama ben bu tekniğe inanmıyorum inanmasam da işe yarar mı diye sormuştum. Siz de inanmasanız da işe yarar izin vermeniz yeterli demiştiniz ve seans sonunda yaptığımız her şey hallolmuştu. Size bugün her şeyin hallolacağından emin olarak geldim” dedi.

Bazı insanlar oldukça şüpheci olur, şüphe onları güvende tutar ancak deneyimledikten sonra inançları gelişir, bu çok doğal çok insanca bir tutumdur.

ThetaHealing çocuklar üzerinde de uygulanabilir mi?

Evet çocuklar üzerinde de uygulayabiliriz ancak velilerinin yazılı izni olması gerekir ve önce anne ile çalışmayı tercih ederiz. Anneden çocuğa ve soruna dair bilgileri alır ve annenin bazı tutumlarının altında yatan bilinç ve bilinçaltı inançları üzerinde izni ve isteği üzerine çalışmalar, değişiklikler yaparız. Ayrıca çocuğun sorununu anneden dinleriz. Daha sonra çocuk ile çalışırız, Çocuklar çok çabuk uyum sağlar çünkü onların kalıplaşmış inançları, sert sınırları, dirençleri yoktur daha esnek ve olasılıklara açıktırlar.

Bir ThetaHealing seansı ne kadar sürede etkisini gösterir?

Değişimler hemen gerçekleşir, ancak kişinin bunu anlaması, fark etmesi yaşam içinde olur. Diyelim ki annesine kızgınlık üzerine çalıştığımız bir danışan o an bunu çok fark etmese de sadece bir rahatlama ferahlama hissetse de annesiyle bir sonraki karşılaşmasında annesine eskisi gibi kızmadığını fark eder şaşırarak bize telefon edebilir; “Annemle artık eski sorunları yaşamıyoruz, annem daha anlayışlı, annem değişmiş” diyenler olur. O zaman onlara sen değiştiğin için annenin de tepkileri değişti diye izah ederiz. Bazı Danışanlarımızın farkındalık seviyesi yüksektir ve onlar ben değişmişim, artık anneme eskisi gibi kızmıyorum,

o duyguyu hissetmiyorum, annemi görüyorum, onu anlıyorum şeklinde geri bildirimde bulunurlar.

ThetaHealing ile ilgili bizlere neler tavsiye edersiniz?

Tekniği bilenlerin kendileri üzerinde sevgiyle kolaylıkla çalışmalarını, Öğrendiklerini uygulamalarını, bilmeyenlerin ise bir an önce öğrenip yararlanmalarını öneririm.

Sevgili Sühan hocam bu kıymetli sohbet için sizlere çok teşekkür ediyorum. Aydınlatıcı ve bilgilendirici bir sohbet oldu.

Ben teşekkür ederim. Benim için bir zevkti.

Röportaj. Hasibe Sağlam

Koru Coaching Magazine, 2023 Ocak sayısında yayınlandı0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir